Protyka (27.11.15)

pjatk, 27. nowembera 2015 spisane wot:

Pjatk 27.11 19:30 Inscenacija NSLDź „Nic so smjeć“ w Njebjelčanskej „Bjesadźe“

  19:30 Předstajenje chóroweho musicala „Amazing Grace“ we Wojerowskej Łužiskej hali

  21:00 19. spěwny swjedźeń „Hoyschrecke“ we Wojerowskej kulturnej fabrice

Sobotu 28. a 29.11.  Adwentne hornčerske wiki w Hózku 

  10:00 Wotewrjenje wosebiteje hodowneje wustajeńcy w Njeswačanskim domizniskim muzeju

  14:00 14. dohodowny hermank na Ćišćanskim statoku

  14:00 7. awkcija Hornjołužiskeje załožby    za wuměłstwo a kulturu na Wojerowskim hrodźe

  14:30 Kuratorske wodźenje po wosebitej wustajeńcy    „Wuzwolene – Nowonakupjene twórby tworjaceho    wuměłstwa“ w Budyskim Serbskim muzeju

  15:00 Adwentne popołdnjo w Konjecach

  15:00 Běłoruske statne akademiske dźiwadło předstaji    balet „Łuskač“ w Budyskim NSLDź

  15:00 Wotewrjenje hodowneje wustajeńcy w Budyskim měšćanskim muzeju

  19:00 Pišćelowy koncert z Feliksom Brojerom w Budyskej cyrkwi Našeje lubeje knjenje

  19:00 Delnjoserbska schadźowanka w Choćebuzu

  19:45 Wotewrjenje wustajeńcy z wobrazami Marje Kilankoweje w Chróšćanskej putniskej hospodźe

Njedźelu 29.11. 12:00 Wotewrjenje Budyskich Wjacławskich wikow z wyšim měšćanostu

Protyka (20.11.15)

pjatk, 20. nowembera 2015 spisane wot:

Sobotu 21.11.  9:30 Zwjazkowe předsydstwo Domowiny w Budyšinje

  13:00 Hłowna zhromadźizna Spěchowanskeho kruha za serbsku ludowu kulturu w Hórnikecach

  14:30 Bajkowe popołdnjo w Čornochołmčanskim Krabatowym młynje

  18:00 Barokowy koncert w Husce

  19:00 141. schadźowanka w Budyskej „Krónje“

  19:30 Klawěrny wječor Appassionata w Budyskim Serbskim  muzeju

  20:00 Kermušne reje w Konječanskim towarstwowym domje „Delany“

Njedźelu 22.11.  14:00 Drastowa burza w Budyskim Kamjentnym domje

  16:00 Inscenacija NSLDź „Nic so smjeć“ na žurli Haslowskeho Bizoldec hosćenca

Póndźelu 23.11. 9:30  Fachowy dźeń k temje „demokratija trjeba pohib“ w Smochčanskim domje biskopa Bena

Wutoru 24.11. 10:00  Posedźenje załožboweje rady w Drježdźanach

  19:00  Zarjadowanje Budyskeho kluba wuchowarjow rěče­ „Łaćonšćina – kmótra a pućrubarka němčiny hač do dźensnišeho“ w Budyskej Sprjewinej pensiji­

Srjedu 25.11.  9:00  Chórowy koncert „Sołobiki“ dorostoweho studija

   Serbskeho ludoweho ansambla w Lubiju

  15:00  Budyska měšćanska rada

  17:00  Přednosk „Rostliny a zwěrjata wěšćeja wjedro“ w Prožymju

Štwórtk  26.11.  15:00  Hodowne paslenje w Budyskim žónskim centrumje

Protyka (13.11.15)

pjatk, 13. nowembera 2015 spisane wot:

Pjatk 13.11.20:00 Łaćonskoameriski wječor „Tango meets salsa“ w Budyskim Kamjentnym domje

Sobotu 14. do 22.11.  Swjedźenski tydźeń po nutřkownym saněrowanju Budyskeje tachantskeje cyrkwje   

  10:00 Zetkanje zastupjerjow sakskich „šulow bjez rasi­zma – šulow z kuražu“ w Budyskim Serbskim gymnaziju

  14:00 Swóbny swjedźeń z ćěkancami w Budyskim Kamjentnym domje

  16:30 Nazymski koncert Slepjanskeho folklorneho ansambla w Budyskim Serbskim domje

  17:00 Ekumeniske kemše k zasowotewrjenju w Budyskej tachantskej cyrkwi

  19:30 Wólby princa Serbskopazličanskeho karnewaloweho towarstwa w Njebjelčanskej „Bjesadźe“

  19:30 Inscenacija NSLDź „Nic so smjeć“ w Ćišćanskim hosćencu „K zelenemu wěncej“

  19:30 Komorny koncert z trijom Davida Orlowskeho w Budyskim Serbskim muzeju

  19:30 Kermušne reje w Radworskej „Meji“ ze skupinu Logarhythmus

  21:00 Koncert ze skupinu Stern-Combo Meißen w Dźěžnikečanskej Kotołni

Njedźelu 15.11. 9:00 Pontifikalna Boža mša ze starobiskopom Joachi­mom Reineltom w znowawotewrjenej Budyskej tachantskej cyrkwi

  11:00 Łužiske literarne dopołdnjo w Budyskim Dźiwa­dle na hrodźe

Protyka (06.11.15)

pjatk, 06. nowembera 2015 spisane wot:

Pjatk 6.11. 19:30 Inscenacija NSLDź „Nic so smjeć“ we Worklečanskim hosćencu „Ke kupowemu hatej“

  20:30 Reje za nad 30lětnych w stanje při Chróšćanskej pěstowarni

Sobotu 7.11. 11:30 Hornjoserbski telewizijny magacin Wuhladko

  14:30 Serbske wosadne popołdnjo w Bukecach

  18:00 Premjera lajskeje dźiwadłoweje skupiny Šunow-Konjecy „Wumrěć njedawa, ćeta“ w Šunowje

  19:00 Dźesaćlětny jubilej 1. Kamjenskeho rejwanskeho kluba w hotelu „Město Drježdźany“

  20:00 Inscenacija NSLDź „Nic so smjeć“ w Radebeulu

Njedźelu 8.11. 15:30 Koncert chórow Budyšin a Łužyca pola Bizoldec w Haslowje

  16:00 Inscenacija NSLDź „Nic so smjeć“ na Chróšćanskej Krawčikec žurli (samsny čas „Čmjeła Hana namaka přećela) jako dźiwadłowa pěstowarnja

  17:00 Duchowny koncert Drježdźanskeho chóra Voca­litas Nova w Chróšćanskej farskej cyrkwi

Póndźelu 9.11. 15:00 Program z wustajeńcu na temu „Migranća zeznajomjeja so ze serbskej kulturu“ w Budyskim Serbskim muzeju

  17:00 Posedźenje wuběrka młodźinskeje pomocy Budyskeho wokrjesneho sejmika

  19:00 Wopominanje woporow pogromoweje nocy w Budyskim klóštrje klarisow

Protyka (30.10.15)

pjatk, 30. oktobera 2015 spisane wot:

Pjatk 30.10. 19:00 Hubertusowy swjedźeń Njebjelčanskeho domi­zniskeho towarstwa w „Bjesadźe“

  19:30 Nazymski koncert ze skupinu Wólbernosće w Hórčanskim Młynkec hosćencu, po tym reje

Sobotu 31.10. 14:00 Hłowna wólbna zhromadźizna Serbskeho ewangelskeho towarstwa w Slepom  

  14:00 Serbske kemše na reformaciskim dnju w Janšojcach

  17:00 Multimedialny koncert skupiny SERVI w Njeswačanskej cyrkwi

  17:00 Halloweenparty we Wojerowskim zwěrjencu

Njedźelu 1.11. 9:30 Spožčenje myta Jana Husa w Ochranowje

  10:00 Kemše z Božim wotkazanjom w Budyskej Michałskej cyrkwi

  17:00 Wječor ruskich a słowjanskich spěwow w Chróšćanskej putniskej hospodźe

Póndźelu 2.11. 10:00 Delnjoserbska premjera NSLDź „Zgubjone a namakane“ w Picnjanskej bibliotece

Wutoru 3.11. 10:00 Inscenacija NSLDź „Zgubjone a namakane“ w Brjazynskej zakładnej šuli (w 12:30 w Bórkowskej zakładnej šuli)

Srjedu 4.11. 9:00 Inscenacija NSLDź „Zgubjone a namakane“ w Tšupčanskej zakładnej šuli (a w 11:00)

  19:00 Předstajenje filma Pětra Symanka w Stróžanskim Domje tysac hatow wo minkach

Štwórtk 5.11.10:00 Inscenacije NSLDź „Zgubjone a namakane“

   w Žylowskej zakładnej šuli

Protyka (23.10.15)

pjatk, 23. oktobera 2015 spisane wot:

Pjatk 23.10. 19:00 Kermuška serbskeje młodźiny ze skupinu SerBeat na Krawčikec žurli w Chrósćicach

  19:00    Wotewrjenje wustajeńcy „MIX15“ w Budyskim Kamjentnym domje

Sobotu 24.10. 11:00  Oktoberski swjedźeń w Krabatowym młynje w Čornym Chołmcu

  19:30  Předstajenje NSLDź „Nic so smjeć“ w Sulšečanskim kulturnym domje

  20:00 Koncert skupiny Strandlichter (něhdy Caffee Jazz) w Budyskim Kamjentnym domje

Njedźelu 25.10.  10:00  11. crossowy běh w Radworju

  13:00  Wuměłske wiki na kuble w Gižkojcach

  14:30  Nazymski koncert Židźinskeho chóra a dźěćaceje

 rejwanskeje skupiny drastoweho towarstwa

 w Ćišćanskim hosćencu „K zelenemu wěncej“

  14:30 Nazymski koncert chóra Delany we Worklečanskim hosćencu „Při kupowym haće“

  15:00 Nazymski koncert Brětnjanskeje rejwanskeje skupiny w Turjejskim hosćencu Christinenhof

  17:00 Předstajenje NSLDź „Nic so smjeć“ w Radworskim hosćencu Meja

Póndźelu  26.10.  18:00 Koło serbskich spisowaćelow ZSW w Budyskej „Žonopowej stwičce“

  19:30 Přednošk wo samozrozumjenju Islama w Budyskej ludowej bance

Wutoru 27.10. 11:00 Paslenje za dźěći w Dešnjanskim domizniskim muzeju

Protyka (16.10.15)

pjatk, 16. oktobera 2015 spisane wot:

Pjatk 16.10. 19:00 Zetkanje Krupčanskich putnikow na Chróšćanskej farje

Sobotu 17.10. 16:00 Spožčenje Myta Ćišinskeho Manfredej Ladušej w Pančicach-Kukowje

  17:00 Koncert chóra Serbskeho ludoweho ansambla z hudźbu romantiki a pózdnjeje romantiki w Biskopicach w awli šule na Cyrkwinskej

  17:00 Informaciske zarjadowanje wo azylowym kmótřistwje w Budyskim Kamjentnym domje

  19:30 Hornjoserbska premjera inscenacije NSLDź „Nic so smjeć“ w Dźiwadle na hrodźe

  19:30 Koncert komorneje hudźby Jura Mětška w Budyskim Serbskim muzeju

Njedźelu 18.10. 10:00 Kermuša z přehladku jabłukowych a krušwowych družin w Slepjanskim Serbskim kulturnym centrumje

  14:30 Nazymski koncert z chórom Lilija w Njebjelčanskej „Bjesadźe“

  14:30 Nazymski koncert Ćišćan rejwanskeje skupiny na žurli Chróšćanskeho Krawčikec hosćenca

  15:00 Wotewrjenje fotoweje wustajeńcy Jürgena Maćija „Změna krajiny“ w Dešnjanskim domizniskim muzeju

  16:00 Nazymski koncert delnjoserbskich chórow w Lubinskej cyrkwi

  17:00 Předstajenje NSLDź „Nic so smjeć“ na žurli Konječanskeho towarstwoweho domu Delany

Protyka (09.10.15)

pjatk, 09. oktobera 2015 spisane wot:

Pjatk 9.10. 19:00 Nakupowanski wječor „Wohnjowe kuzło“ w Ku­lowje

  19:30 Wotewrjenje wustajeńcy Reinholda Grottkera we Łazowskim Domje Zejlerja a Smolerja

Sobotu 10.10. 9:00 Domchowanka a kermuša w Koćinskim Krabatowym mlokowym swěće

  9:00 Kubłanski dźeń za 7. a 8. lětnik we Worklečanskim Don Boskowym domje

  11:30 Hornjoserbski telewizijny magacin Wuhladko na sćelaku MDR

  14:30 Serbske swójbne popołdnjo w Stróžanskim Domje tysac hatow

  15:00 Wotewrjenje archeologiskeje wustajeńcy w Budyskim Měšćanskim muzeju wo wobsydlenju Hornjeje Łužicy

  19:00 Koncert chóra Serbskeho ludoweho ansambla z hudźbu romantiki a pózdnjeje romantiki na Wojerowskim hrodźe

  20:00 Party němsko-serbskeho přećelstwa DSF w Ko­njecach

Njedźelu 11.10. 9:00 Nazymski swjedźeń na rybarskim dworje w Holešowje

  15:00 Nazymski koncert Wudworskeho folklorneho ansambla a skupiny Přezpólni w Radworskim hosćencu „Meja“

  15:30 Nazymski koncert delnjoserbskeho chóra Łužyca w Slepjanskim Serbskim kulturnym centrumje

  19:00 Nazymske zarjadowanje w Budyskej hwězdarni „Herkules a hwězdna nazyma“

Protyka (02.10.15)

pjatk, 02. oktobera 2015 spisane wot:

Sobotu 3.10.  Domchowanka w Čornochołmčanskim Krabatowym młynje

  10:00 Rybarski swjedźeń z pokazku hribow pola Funkec we Wukrančicach

  10:00 Rybarski swjedźeń při Němskopazličanskim wulkohaće

  10:00 Wułójenje a předawanje rybow při Radworskim kupowym haće

  10:30 Tradicionalna kermuša ze swinjorězanjom na Ćišćanskim statoku

  11:00 Oktoberski swjedźeń z Horjanami w Hórkach

  11:00 Budyšin swjeći 25. róčnicu zjednoćenja Němskeje

  14:00 Němski dźeń zwěrjenca we Wojerowskim zwěrjencu

  15:00  Wubědźowanje Powerserb w Pěskecach

  20:00 Serbski spěwny wječork w Pěskecach

Njedźelu 4. 10. 9:30 Serbsko-němske kemše w Bukecach

  15:00 21. literarna kermuša LND w Spalach

  18:00 Oratorij „Žně“ w Budyskej Serbskej cyrkwi

  19:30 Koncert orchestra SLA w Choćebuskim konserwatoriju składnostnje Choćebuskeje nazymy

Wutoru 6.10. 14:00 Wotewrjenje wustajeńcy „Molerstwo Wylema Šybarja“ w Janšojskim domizniskim muzeju

Srjedu 7.10. 19:00 Marko Grojlich předstaji swoju knihu „Mjez Křičom a Lubatu“ w Stróžanskim Domje tysac hatow Štwórtk 8.10. 16:00 Serbske blido w Berlinje

Pjatk 9.10. 15:00 Dźěćacy swjedźeń w Malešanskej pěstowarni „K wódnemu mužej“

Protyka (18.09.15)

pjatk, 18. septembera 2015 spisane wot:

Pjatk 18.9. 19:00 Premjera knihi Marka Grojlicha „Mjez Křičom a Lubatu“ w Budyšinskim Šěrachowym domje

  19:00 Zarjadowanje Domowinskeje skupiny Šunow-Konjecy w Konječanskej Čornakec-Nowakec bróžni

  19:30 Předstajenje pasionskeje hry „Wy sće swětło swěta“ w Chrósćicach

Sobotu 19.9. 10:00 Posedźenje Zwjazkoweho předsydstwa Domowiny w Budyskim Serbskim domje

  10:00 Dźeń holcy w Budyskim Kamjentnym domje

  19:30 Předstajenje pasionskeje hry „Wy sće swětło swěta“ w Chrósćicach

Njedźelu 20.9. 15:00 Koncert kapały Floppy dolls w Lichanju

  17:00 Předstajenje Serbskeho ludoweho ansambla

„Słowjan sym“ w Budyskim NSLDź

  19:30 Předstajenje pasionskeje hry „Wy sće swětło swěta“ w Chrósćicach  

Póndźelu 21.9. 10:00 Předstajenje NSLDź „Čmjeła Hana namaka přećela“ w Sprjejčanskej pěstowarni

  19:30 Smochčanski forum wo wobswětowej encyklice bamža w Domje biskopa Bena

Wutoru 22.9 10:00 Předstajenje NSLDź „Čmjeła Hana namaka přećela“ w Chróšćanskej pěstowarni

  19:30 Premjera knihi Jurja Kocha „Der Kirschbaum“ w Choćebuskej měšćanskej bibliotece

Srjedu 23.9. 9:30 Předstajenje NSLDź „Čmjeła Hana namaka přećela“ we Wojerowskej zakładnej šuli „Handrij Zejler“

nawěšk

SERBSKE NOWINY podpěruja:

Novi Sad – kulturna stolica Europy

nowostki LND