Protyka (11.10.19)

pjatk, 11. oktobera 2019 spisane wot:

Pjatk 11.10. 19:00 12. Kulowska nakupowanska nóc

Sobotu 12.10. 9:30 Rybarski swjedźeń při Wysočanskim (Weißig) Starym­ haće pola Wóslinka

  10:00 Kermušne wiki w Koćinskim Krabatowym mloko­wym swěće

  13:00 Posedźenje Serbskeho sejma w Ewangelskej wysokej šuli (stwa 3-317B) na Dürerowej dróze 25 w Drježdźanach

  19:30 Předstajenje hornjoserbskeje inscenacije „Łapanje­ šefa“ w Budyskim Dźiwadle na hrodźe

Njedźelu 13.10.   Kermuša w Kulowje, Hbjelsku (Gebelzig) a Hornim­ Wujězdźe (Uhyst am Taucher)

  10:00 Nazymske wiki z přehladku družin jabłukow w Slepjanskim Serbskim kulturnym centrumje

  10:00 Tradicionalny nazymski swjedźeń z kirbsowym wubědźowanjom na rybarskim dworje w Małym Holešowje

  14:00 Hudźbny nyšpor TCM k spominanju na 225. po­smjertniny Michała Wałdy w Baćońskej cyrkwi

  17:00 Předstajenje hornjoserbskeje inscenacije „Łapanje šefa“ na Chróšćanskej Krawčikec žurli

Protyka (04.10.19)

pjatk, 04. oktobera 2019 spisane wot:

Pjatk 4.10.   Zahajenje Serbskeho kulturneho lěta w Liberecu

  18:30 Předstajenje oratorija „Hrodźišćo“ Měrćina Weclicha z 1. serbskej kulturnej brigadu kaž tež z chórom a orchestrom Serbskeho ludoweho ansambla w awli Liberecskeje TU

Sobotu 5. a 6.10.   Domchowanka w Čornochołmčanskim Krabatowym młynje

Sobotu 5.10. 10:00 Dźěłarnička „Sorbian Street Style“ za młodostnych w Budyskim Serbskim muzeju

  10:00 Rybarski swjedźeń w Radworju

  18:00 Duchowny koncert Mainzskeho tachantstwa w cyrkwi klóštra Marijineje hwězdy w Pančicach-Kukowje

  19:00 Nazymske reje Kamjenskeje župy „Michał Hórnik“­ składnostnje 10lětneho wobstaća kapały Con-takt w Chróšćanskej „Jednoće“

Njedźelu 6.10.   Kermuša w Budestecach (Großpostwitz) a Wjazońcy (Neukirch)

  10:00 Nazymski swjedźeń z wikami na Budyskej Bohatej hasy

  10:00 Finisaža projekta Land Art w Miłočanskej skale „Krabatowy kamjeń“

  14:00 Wubědźowanje wo kirbsowy pokal wohnjoweje wobory w delnich Sulšecach

  14:30 Kofejpiće a nazymski koncert ze Smjerdźečanskej rejwanskej skupinu a folklornej skupinu Sprjewjan w Njebjelčanskej „Bjesadźe“

Protyka (27.09.19)

pjatk, 27. septembera 2019 spisane wot:

Pjatk 27.9. 18:00 Čitanska turneja LND: Knižna premjera Serbskeje pratyje w Žylowskim (Sielow) sportowym domje

  19:45 Čitanska turneja LND: Předstajenje knihi Trudle Malinkoweje „Serbske pomniki“ w Radworskim „Słodeńku“

Sobotu 28.9. 8:30 Fachowa konferenca „Dimensije participacije“ a hłowna zhromadźizna Serbskeho šulskeho towarstwa­ w Budyskim Serbskim domje

  9:00 Přirodowy a rybarski swjedźeń na Rěčičanskim (Rietschen) Erlichtec dworje

  9:00 Zhromadny dźeń za dźěći 1. a 2. lětnika we Worklečanskim Don Boskowym domje

  10:00 Druha comicowa dźěłarnička Rěčneho centruma WITAJ za šulerjow 3. do 5. lětnika w Hornim Hajnku

  14:00 Modowa přehladka wšelakich kulturow Budy­skeho regiona w Budyskim Centeru na Žitnych wikach

  15:00 Nóc muzejow w Zabrodskim (Sabrodt) muzeju jutrownych jejkow

  16:00 Modowa přehladka wšelakich kulturow Budyskeho regiona w Budyskim Centeru na Žitnych wikach

  19:00 Premjera filma hornjołužiskich młodostnych wo projektach „Schattenseiten – LEBEN“ a „Wuměłstwowy bus Hornja Łužica“ w Korzymskej (Kirschau) galeriji Flox

  19:30 Prapremjera oratorija „Hrodźišćo“ w Chróšćanskej „Jednoće“

Protyka (20.09.19)

pjatk, 20. septembera 2019 spisane wot:

Pjatk 20. do 22.9.   600 lětne wobstaće Hermanec (Hermsdorf/Spree) a 85lětne wobstaće wohnjoweje wobory we wobłu­ku oktoberskeho swjedźenja

   Zetkawanske a probowe lěhwo serbskich studowacych w Praze

Pjatk 20.9. 17:30 Dołha nóc ludowych uniwersitow we Wojerecach

  19:00 Wernisaža wustajeńcy Edyty Kula w Budyskim Kamjentnym domje

Sobotu 21. a 22.9.   2. jěchanski a skakanski turněr Pančičansko-Kukow­skeho konjaceho sportoweho towarstwa a sakske mišterstwa w mnohostronskim jěchanju w Hórkach

Sobotu 21.9.   Nazymske chórowe spěwanje w Budyšinje

  13:30 Koncert „Dwaj spěwarjej – štyri rěče“ z Janom Repku a Berndom Pittkuningsom na Ćišćanskim (Zeißig) statoku

  16:00 Beneficne přesadźowanje wuměłskich twórbow w Kamjenskim sakralnym muzeju Haninej cyrkwi

  16:00 Wotewrjenje wosebiteje wustajeńcy „Jejka z cyrkwinskimi hrónčkami jako nałožk a lubosćinski dar“ w Zabrodskim (Sabrodt) muzeju jutrownych jejkow

Njedźelu 22.9.   Spočatk nazymy

   Kermuša we Wojerecach a Hamoru

  10:00 Dźeń wotewrjeneje Vije sacra w Kamjenskim sakralnym muzeju Haninej cyrkwi

  11:00 1. kulturny dworowy swjedźeń w Libonju

Protyka (13.09.19)

pjatk, 13. septembera 2019 spisane wot:

Pjatk 13. do 15.9.   Babylěćo w Ralbicach

   Wjesny swjedźeń we Wotrowje

Sobotu 14. a 15.09.   Turněr w konjacej dresurje w Holešowskej Dubraw­ce

Sobotu 14.9.   Wohnjowoborny swjedźeń a dźeń wotewrjenych duri na Rakečanskim knježim dworje

  9:00 Nazymske wiki we Łazu

  19:30 Premjera hornjoserbskeje inscenacije NSLDź „Łapa­nje šefa“ w Haslowje

Njedźelu 15.9.   Kermuša w Budyšinje

  13:00 Nazymske wiki we Wjazońcy (Neukirch/Lausitz)

  15:00 Kemušny kofej Grodkowskeje Domowinskeje skupiny a župy Delnja Łužica w Blunju

  15:00 Hudźbne zarjadowanje z dujerskej kapału Horjany na Ćišćanskim Kasperec dožiwjenskim dworje

  16:00 Koncert z tenorom Björnom Casapietru w Budyskim Serbskim muzeju

Srjedu 18.9. 10:00 Předstajenje Serbskeho dźěćaceho dźiwadła „Mały­ Muk“ w Budyskim Dźiwadle na hrodźe

  19:00 Měrana Cušcyna, Róža Domašcyna a Měrka Měto­wa čitaja ze swojeje knihi „Znaki pominaki kopolaki“ w Röhrmeisterowym domje Kamjenskeho Lessingoweho muzeja

Protyka (06.09.19)

pjatk, 06. septembera 2019 spisane wot:

Pjatk 6. do 8.9.   Dźeń Saksow w Riesy

   Dworowy swjedźeń na Wulkoždźarowskim Kraba­towym wudworje

Pjatk 6.9. 19:00 Komorny koncert „Serenada w zelenym“ w Stróži (Wartha) w Malešanskej gmejnje

  19:30 Prapremjera musicala „Quo vadis – dokal dźeš?“ Worklečanskeje wyšeje šule w Chróšćanskej „Jednoće“

Sobotu 7.9.   25. mjezynarodny Budyski měšćanski běh

  15:00 Młodźinski kofej w Nowowješćanskim młodźinskim klubje

Njedźelu 8.9. 10:00 Dźeń wotewrjeneho pomnika z pokazku dźěłow z wubědźowanja „Mólba – mój pisany pomnik“ a twórbow načasneho wuměłstwa njeboh molerja Jana Buka w Budyskim Serbskim muzeju

  14:00 Blackbird-run w Hózku

  14:00 Tradicionalne nazymske wiki na Kamjenskim torhošću

  14:00 Chórowe spěwanje we Wochožanskim (Nochten) parku błudźenkow

  15:30 Předstajenje musicala Worklečanskeje wyšeje šule „Quo vadis – dokal dźeš?“ w Chróšćanskej „Jednoće“

Póndźelu 9.9. 10:00 Předstajenje musicala Worklečanskeje wyšeje šule „Quo vadis – dokal dźeš?“ w Chróšćanskej „Jednoće“

Wutoru 10.9. 10:00 Předstajenje musicala Worklečanskeje wyšeje šule „Quo vadis – dokal dźeš?“ w Chróšćanskej „Jednoće“

Protyka (30.08.19)

pjatk, 30. awgusta 2019 spisane wot:

Pjatk 30.8. do 1.9.   Staroměšćanski festiwal w Budyšinje

Pjatk 30. a 31.8.   Nukstock-festiwal při Nukničanskej skale

Pjatk 30.8. 18:00 Wotewrjenje 5. Zhorjelskeho fotoweho festiwala „Schauplätze“ ze serbskim podźělom

Sobotu 31.8. 14:00 Dźeń wotewrjeneje hudźbneje šule we Wojerecach

  14:00 Wurisanje dumperowych mišterstwow Němskeje w Drjowku (Drebkau)

  15:00 Program Wudworskeho folklorneho ansambla na Budyskim staroměšćanskim festiwalu na dwo­rje Budyskeho SLA

  18:30 Swjedźeń swěčkow w parku a koncert na Njeswačanskim baroknym hrodźe

  19:30 Gitarowy koncert z duwom Falmar w Smochčanskim Domje biskopa Bena

Njedźelu 1.9.   Finisaža mjezynarodneje rězbarskeje dźěłarnički w Miłočanskej skale Při Krabatowym kamjenju

  11:00 Drastowy swjedźeń pod hesłom „Drasta rejuje“ w Slopišćach (Schlepzig)

  14:00 Łapanje kokota w Depsku (Döbbrick)

  14:00 Program dźěćaceje rejwanskeje skupiny Łuži­čan­ka a skupiny BRANKATSCHKI we wobłuku Bu­dyskeho staroměšćanskeho festiwala na dworje Budyskeho SLA

  17:00 Lětni koncert z Hansom Wünschu a Martinom Baldeniusom w kładźitej cyrkwi w Sprjowjach (Sprey)

  17:00 Kadiš na Budyskim židowskim pohrjebnišću

Protyka (23.08.19)

pjatk, 23. awgusta 2019 spisane wot:

Pjatk 23. a 24.8.   Party na přibrjohu Brětnjanskeho (Bröthen) jězora

Pjatk 23. do 25.8.   Domizniski a drastowy swjedźeń w Bórkowach (Burg)

   Wjesny swjedźeń w Komorowje pola Rakec

   Wjesny swjedźeń w Chelnje składnostnje 500. róčnicy prěnjeho naspomnjenja wsy

Pjatk 23.8. 18:30 Wubědźowanje wohnjowych wobornikow zarjadniskeho zwjazka při Klóšterskej wodźe w Pěskecach

  19:00 Zjawne informaciske zarjadowanje Hajka Kozela a serbskich juristow na temu „ Nadpady na Serbow policiji efektiwnje přizjewić“ w Nuknicy

Sobotu 24. a 25.8.   31. wubědźowanje KnappenMan při Třižonjanskim jězoru

   Budyski klankodźiwadłowy swjedźeń pod hrodom při Sprjewi

Sobotu 24.8. 14:00 6. kołojězba kremserow k dnjej Hornjeje Łužicy w Bischdorfje

  15:00 Wotewrjenje wustajeńcy z fotami Choćebužana Ralfa Butkera na Njeswačanskim baroknym hrodźe

  20:00 Žortny program „Sexy forever“ z Olafom Schubertom na Kamjenskej Pastwinej horje

Njedźelu 25.8. 10:00 24. mjezynarodne hornjołužiske lenowe dny na Ram­nowskim baroknym hrodźe

  11:00 Holanski swjedźeń we Wochožanskim parku błudźen­kow

  11:00 Ekumeniska nutrnosć w Chelnje składnostnje 500. róčnicy prěnjeho naspomnjenja wsy

Protyka (16.08.19)

pjatk, 16. awgusta 2019 spisane wot:

Pjatk 16. do 22.8.   Kamjenska Boršć

Pjatk 16.8. 21:00 Kino pod hołym njebjom w Čornochołmčanskim Krabatowym młynje

Sobotu 17. a 18.8.   Młodźinski festiwal „Meta solis“ w Miłočanskej skale Při Krabatowym kamjenju

  10:00 Wjesny swjedźeń „725 lět Raduš“ w Radušu

Sobotu 17.8.   Šulski zastup w Sakskej

  14:00 Łapanje kokota w Mosće (Heinersbrück), Janšojcach (Jänschwalde), Strobicach (Ströbitz), w Barbuce (Bärenbrück) a Hochozy (Drachhausen)

Njedźelu 18.8. 11:00 Koncert serbskeje načasneje hudźby mjez druhim­ z Carolinu Eyckec na Hrodźišćanskim (Gröditz) hrodźe

  14:00 Łapanje kokota w Dešnje (Dissen)

  14:00 Zabiwanje kokota w Rubynje (Ruben)

  14:30 Zelowa njedźela w zežiwjenskim a zelowym centru­mje Pančičansko-Kukowskeho klóštra Mariji­neje hwězdy

  21:00 Kino pod hołym njebjom w Čornochołmčanskim Krabatowym młynje

Póndźelu 19.8. do 1.9.   Mjezynarodna rězbarska dźěłarnička w Miłočanskej skale Při Krabatowym kamjenju

Póndźelu 19.8. 18:00 Bičwolejbulowa tura Radija Satkula w Budyšinje

Wutoru 20.8. 18:00 Podijowa diskusija SAEK pod hesłom „Rozsudźa syć wólby?“ w Budyskej radnicy

Protyka (09.08.19)

pjatk, 09. awgusta 2019 spisane wot:

Pjatk 9. do 12.8.   Domizniski swjedźeń w Grodku

Pjatk 9.8. 18:30 Wječorne wodźenje po Wojerowskim zwěrjencu

  19:00 Spěwny wječor dekanatneho dušepastyrstwa za młodźinu na Kukowskim hrodźišću

  21:00 Kino pod hołym njebjom w Čornochołmčanskim Krabatowym młynje

Sobotu 10. a 11.8.   Hornčerske wiki w Hózku

Sobotu 10.8.   Molerska dźěłarnička pod hołym njebjom w Dešnjanskim domizniskim muzeju

  15:00 Swjatočnosć składnostnje 50lětneho wobstaća pěstowarnje w Smjerdźacej

  21:00 Koncert z Matthiasom Reimom na Kamjenskej Pastwinej horje

Njedźelu 11.8. 9:00 Wodźene pućowanje po Dubrjenskim bahnje; start při hosćencu w Michałkach (Michalken)

  13:00 Łapanje kokota we Wjerbnje (Werben)

  13:30 Wubědźowanje wohnjowych wobornikow zarjadni­skeho zwjazka při Klóšterskej wodźe w Smjerdźacej

  21:00 Kino pod hołym njebjom w Čornochołmčanskim Krabatowym młynje

Póndźelu 12.8. 17:00 Konstituowace posedźenje Budyskeho wokrjesneho sejmika

  18:00 Čitanje „Integrujće tla najprjedy raz nas!“ z Petru Köpping w Budyskej radnicy

  18:00 Bičwolejbulowa tura Radija Satkula w Konjecach

Wutoru 13.8. do 8.9.   14. Budyske žonopowe dny

nawěšk

SERBSKE NOWINY podpěruja:

Novi Sad – kulturna stolica Europy

nowostki LND