Protyka (24.03.16)

štwórtk, 24. měrca 2016 spisane wot:

Štwórtk 24.03. 19:30 Wulkodubrawska gmejnska rada we wohnjowobornym depoće

  19:30 Němskorěčna inscenacija „Mój wuměrjeny kraj“ w Budyskim NSLDź

  19:30 Beneficny koncert chórow Lessingoweho gymnazija we Wojerowskej Łužiskej hali

Pjatk 25. do 28.03.  „Jutrowna para“ – jězby z Mužakowskej železnicu 

   Debjenje jutrownych jejkow w Patokec bróžni na Horach­ (wšědnje wot 10 do 18 hodź.)

  10:00 Bursa a małe wiki w Zabrodskim Muzeju jejkow

  10:00 Ludowi wuměłcy debja jutrowne jejka w Budyskim Serbskim muzeju

  10:00 Jutrowne wiki a bursa w Grodkowskim Delnjoserbskim domizniskim muzeju

  10:00 Debjenje jutrownych jejkow w Hórnikečanskej energijowej fabrice

  11:00 Jutrowne wiki na Lědach

  14:00 Wosebite wodźenje „Pasion a křižowanje“ po Ober­lichtenauskej bibliskej zahrodźe

  14:00 Debjenje jutrownych jejkow w Kamjenskim Muzeju zapadneje Łužicy

  16:00 Jutrowne spěwanje z chórom Łužyca w Dešnjanskej cyrkwi

  16:00  „Stabat mater“ z Nowej Łužiskej filharmoniju w Lubijskej Michałskej cyrkwi

  19:30 Pasionska hudźba „Stabat mater“ z Feliksom Brojerom w Smochčanskim Domje biskopa Bena

Sobotu 26.03. 10:00 Ludowi wuměłcy debja jutrowne jejka w Budyskim Serbskim muzeju

Protyka (18.03.16)

pjatk, 18. měrca 2016 spisane wot:

Pjatk 18.03. 19:00 Hłowna zhromadźizna župy Delnja Łužica w Žiwižanskim Hartnikojc hosćencu

  19:00 Čitanje z Harryjom Frischke „Eine Familiensaga aus der Struga-Provinz“ w Slepjanskim SKC

  19:00 Wosebity koncert SLA składnostnje 200. narodnin Jana Arnošta Smolerja we Łazowskej cyrkwi

  19:00 „Čitanske jewišćo“ w Kamjenskim Safeclubje

  19:30 Inscenacija „Jakni mužojo“ w NSLDź

  19:30 Kamenz can Dance – Projekt za dźěći a młodostnych w Kamjenskim měšćanskim dźiwadle

  20:00 Warmup-koncert we wobłuku wubědźowanja BEAT w Budyskim Kamjentnym domje

Sobotu 19. a 20.03.  Grodkowski nalětni swjedźeń

  10:30 24. jutrowne wiki w Nowołučanskim Wjesnym hotelu­ (tež 20. měrca)

  13:00  Ludowi wuměłcy debja jutrowne jejka w Budyskim Serbskim muzeju

  14:00 Debjenje jutrownych jejkow na Rownjanskim Njepilic statoku

  14:00 Lětny koncert bubnarjow hudźbneje šule w Kamjenskim měšćanskim dźiwadle

  14:00 Ludowi wuměłcy debja jutrowne jejka w Dešnjanskim domizniskim muzeju

  15:00 Wotewrjenje wustajeńcy fotow Rolfa Dvoraceka w Budyskim muzeju

  16:00 Interaktiwna hudźbna bajka „Překlepana liška“ w Budyskim SLA

Protyka (11.03.16)

pjatk, 11. měrca 2016 spisane wot:

Pjatk 11.03. 19:30 Jazzowy balet Serbskeho ludoweho ansambla „Što zwostanje?“ na žurli Budyskeho SLA

  19:30 Pokazka „Kamenz can dance“ w Kamjenskim měšćanskim dźiwadle

  20:00 „Nóc musicalow“ we Wojerowskej Łužiskej hali

Sobota 12. 03. 8:00 34. sokołski volleyballowy turněr wo pokal Domowiny w hali na Budyskim Třělnišću

  11:00 Zwjazkowe předsydstwo Domowiny w Budyskim Serbskim domje

  10:00 Dźěćaca uniwersita z Janom Cyžom pod hesłom „Fajeripl Mirosław“ we Wojerecach

  10:00 Sakski dźeń wotewrjeneje hornčernje w Bóšicach, Halštrowje, we Wěteńcy a druhdźe (tež 13. měrca)

  10:00 19. serbske jutrowne wiki w Slepjanskim SKC (tež 13. měrca)

  10:00 Wobydlerski forum „Připosłucharski trening“ w Budyskim Kamjentnym domje

  13:00 Ludowi wuměłcy debja jutrowne jejka w Budyskim Serbskim muzeju

  14:00 Zapust w Nowej Wsy

  15:00 Dźěćacy musical předstaji „Kuzło magije“ w Choćebuskim konserwatoriju (tež 13.měrca)

  16:00 Kickerowy turněr we Wotrowje

  18:00 Premjera „Stabat mater za basowe solo a smyčkarjow“ Feliksa Brojera w cyrkwi klóštra Marijineje hwězdy

  19:30 Komorny koncert w Budyskim Serbskim muzeju

  19:30 Premjera inscenacije „Jakni mužojo“ na hłownym jewišću Budyskeho NSLDź

Protyka (04.03.16)

pjatk, 04. měrca 2016 spisane wot:

Pjatk 04.03. 19:00 Achim Mič čita na žurli Ćišćanskeje wohnjoweje wobory wo swojim pućowanju po Himalaji

  20:00 Měrćin Wjenk čita w Drježdźanskim hosćencu „Bräustübel“ ze swojeje knihi „Stary dom“

Sobotu 05.03. 9:00 Dźeń wotewrjenych duri we Wojerowskim powołanskim centrumje „Konrad Zuse“

  9:00 Čaporowe wiki na Wjelećanskej w Budyšinje

  10:00 Wustajeńca rasowych kóčkow w kwětkowej hali Lubijskeho parka wikow

  10:00 Jutrowne wiki we Wojerowskej Łužiskej hali

  10:00 Wopominanje Jana Arnošta Smolerja při jeho rowje na Budyskim Hrodźišku

  10:45 Swjedźenska akademija Maćicy Serbskeje na česć Ja­na Arnošta Smolerja w Budyskim Serbskim muzeju

  11:30 Hornjoserbski telewizijny magacin Wuhladko na sćelaku MDR

  14:00 Hłowna a wólbna zhromadźizna Maćicy Serbskeje w Budyskim Serbskim muzeju

  14:00 Zapust w Górnej (Milkersdorf), Radušu a Dubjem (Eichow)

  17:00 Pišćelowy koncert k pasionej w Budyskej Marje-Marćinej cyrkwi

  19:30 Percussion a molerstwo z Andreasom Nowakom a Thomasom Kernom w Budyskim NSLDź

Njedźelu 06.03. 10:00 Jutrowne wiki w Drjowku

  10:00 50. serbska namša w Choćebuskej Němskej cyrkwi

  10:00 Jutrowne wiki we Wojerowskej Łužiskej hali

Protyka (26.02.16)

pjatk, 26. februara 2016 spisane wot:

Pjatk 26.2. 19:00 Podijowa diskusija na temu „domizna“ w Slepjanskej cyrkwi

  19:00 Spěwny wječor z Dieterom „Maschine“ Birrom w Lubijskim kulturnym centrumje Janska cyrkej

  19:00 Přednošk wšudźebyła Thomasa Meixnera na Kulowskim „Starym dwórnišću“

Sobotu 27.2. 9:00 Dźeń wotewrjenych duri w Sakskej kamjenjećesarskej šuli Zemicy-Tumicy

  10:00 Wiki móžnosćow we Wojerowskej Łužiskej hali

  13:00 Dźeń mineralogije we Wojerowskim wobydlerskim centrumje

  13:00 Zapust w Žylowku a Husu

  13:00 Ludowi wuměłcy debja jutrowne jejka w Budyskim Serbskim muzeju

  14:00 Dźěłarnička serbskich ewangelskich Bjesadow w Bukecach 

  14:00 Zapust w Mosće

  16:00 „Přeco njedźelu“ – Gala ludoweje hudźby we Wojerowskej Łužiskej hali

  17:00 Prezentacija knihi wo tachantskej cyrkwi w Budyskim Serbskim muzeju

  17:00 „Dźensa hraja druzy“ – Koncert hudźbnych wučerjow w Choćebuskim konserwatorju

  19:30 Předstajenje hry „Hdyž kokula woła“ dźiwadłoweje skupiny Kulowskeho Bratrowstwa w Kulowje

  19:30 Němskorěčne předstajenje „Mój wuměrjeny kraj“ w Budyskim NSLDź

  19:30 Dźiwadłowy wječor z Utu David z Połčnicy w Žuričanskej galerij Alojsa Šołty

Protyka (19.02.16)

pjatk, 19. februara 2016 spisane wot:

Sobotu 20./21.2.  25. jutrowne wiki w Budyskim Serbskim domje

  10:00 Volleyballowy turněr wohnjowych woborow w Kulowskej sportowni

  13:00 Zapust w Drjejcach a Barbuce

  13:00 Kubłanski kurs škrabanja a wužrawanja jutrownych jejkow w Budyskim Serbskim muzeju

  17:00 Diskusija „Domizna Wojerecy?“ w tamnišim wobydlerskim centrumje

  18:00 Zetkanje debjerjow jutrownych jejkow w Budyskim Serbskim muzeju

  19:30 Předstajenje dźiwadłoweje skupiny Bratrowstwa „Hdyž kokula woła“ w Njebjelčanskej „Bjesadźe“

  22:00 Nócne modlenje serbskeje dekanatneje młodźiny w Ralbicach

Njedźelu 21.2. 10:00 Kwasne wiki w Kamjenskim hotelu „Město Drježdźany“

  10:00 Wodźenje po Wojerowskim měšćanskim muzeju

  13:00 Zapust w Dešnje, Hochozy a Strjažowje

  15:00 Wodźenje po Budyskim měšćanskim muzeju

  16:00 Předstajenje dźiwadłoweje skupiny Konjecy-Šunow „Wumrěć njedawa, ćeta“ we Worklecach

  16:00 Předstajenje dźiwadłoweje skupiny Bratrowstwa „Hdyž kokula woła“ w Šunowje

  18:00 Koncert z Uschi Brüning a Manfredom Krugom we Wojerowskej Łužiskej hali

Póndźelu 22.2. 13:00 Kulturny konwent we Wojerowskej kulturnej fabrice­

  18:30 Hłowna zhromadźizna TCM w Radworju

Protyka (12.02.16)

pjatk, 12. februara 2016 spisane wot:

Pjatk 12.02. 18:00 Přednošk dr. Susanny Hozyneje wo Janu Arnošće Smolerju we Łazowskim Domje Zejlerja a Smo­lerja

Sobotu 13.02. 11:00 Wodźenje w Budyskim měšćanskim muzeju po wu­stajeńcy wo srjedźowěku

  13:00 120. zapust w Rogoznje

  18:00 Zapustowy program folklorneho ansambla Slepo na žurli Slepjan­skeho SKC

  19:30 Chinski narodny cirkus we Wojerowskej Łužiskej hali

  20:00 Koncert z ost & front & herzparasit w Dźěžnikečanskej Kotołni

Njedźelu 14.02. 13:00 Zapust w Turjeju, Žylowje a Popojcach

  15:00 Wotewrjenje wosebiteje wustajeńcy „Leipziger Eierlei“ Kerstin Bischereit w Slepjanskim SKC

  15:00 Akciski dźeń za cyłu swójbu wo srjedźowěku w Kamjenskim Muzeju zapadneje Łužicy

  16:00 Předstajenje dźiwadłoweje skupiny Konjecy-Šunow „Wumrěć njedawa ćeta“ w Lejnje

  16:00 Program z kabaretistom Uwe Steimle na žurli Kamjen­skeho hotela „Město Drježdźany“

  17:30 Koncert z dujerskim orchestrom Lessingoweho města w Kamjenskim měšćanskim dźiwadle

  17:00 Program kabareta Pfeffermühle „Glaube, Liebe, Selbstanzeige“ w Budyskim Kamjentnym domje

Póndźelu 15.2. 8:30 Prózdninska zaběra Rěčneho centruma WITAJ w Hornim Hajnku w domje Jurja Brězana

Protyka (05.02.16)

pjatk, 05. februara 2016 spisane wot:

Pjatk 05.02. 19:30 Ptači kwas na žurli SLA w Budyšinje z rejemi

Sobotu 06.02. 10:30 140. zapust w Janšojcach

  12:00 Akciski dźeń w Budyskim Kamjentnym domje

  14:00 Žonjace póstnicy w Kulowje

  19:30 Ptači kwas SLA w Radworskej „Slaviji“ z rejemi

  19:30 Koncert chóra Lipa z přećelemi na Haslowskej Bizoldec žurli (po tym reje)

  19:30 Němskorěčna inscenacija „Mój wuměrjeny kraj“ w Budyskim NSLDź

  20:00 Koncert z hudźbnicu a spěwarku Emaline Delapaix we Wojerowskim Składźe čo.1

Njedźelu 07.02. 13:00 Zapust w Drjenowje a Depsku

  13:11 Wulki karnewalowy ćah po Choćebuzu

  14:00 Póstniski ćah po Šerachowje

  15:00 Wotewrjenje wustajeńcy fotografa Geralda Großy w Dešnjanskim domizniskim muzeju

  16:00 Ptači kwas na žurli SLA w Budyšinje

Póndźelu 08.02. 10:00 Zjawne wodźenje po Budyskej měšćanskej bibliotece na Hrodowej 10

  13:30 Róžowopóndźelny póstniski ćah po Kulowje

Wutoru 09.02. 10:00 Dźěćace póstnicy na Wojerowskej młodźinskej a dźěćacej farmje

  18:00 Zetkanje zwjazka „Budyšin wostanje pisany“ w Budyskim Kamjentnym domje

  19:00 Dźěłarnička wo zhotowjenju přirodneho mydła we Wochožanskim parku błudźenkow

  19:00 Přednošk w Kamjenskim Muzeju zapadneje Łužicy wo łosach (Elche) w Němskej

Protyka (29.01.16)

pjatk, 29. januara 2016 spisane wot:

Sobotu 30.1. 9:00 Posedźenje Zwjazkoweho předsydstwa Domowiny w internaće DSG Choćebuz

  9:00 „Nawi přichoda“ na Budyskej studijnej akademiji

  10:00 Dźeń wotewrjenych duri w Budyskim šulskim centrumje Carity

  14:00 Zapust w Nowej Niwje

  15:00 Mytowanski koncert „Młodźina hudźi“ na Wojerowskim Lessingowym gymnaziju

  16:00 Ptačokwasne předstajenje SLA w Chróšćanskej „Jednoće“ (dalše předstajenje w 19:30)

  19:00 Maskowy bal w Kulowskej wjacezaměrowej hali

  20:00 Kostimowy swjedźeń na žurli Kulowskeho hosćenca „K staremu dwórnišću“

  19:30 1. kapičkowy wječor Serbskopazličanskeho karnewaloweho kluba w Njebjelčanskej „Bjesadźe“

  20:00 Póstnička Sorabije w Lipsku

  21:00 Koncert ze skupinu Atlas Road Crew ze South Caroliny w Dźěžnikečanskej „Kotołni“

Njedźelu 31.1. 13:00 Zapust we Wjerbnje

  15:00 Finisaža wustajeńcy „Wuzwolene – Nowonakupjene twórby tworjaceho wuměłstwa w Budyskim Serbskim muzeju

  15:00 Póstnicy seniorow w Njebjelčanskej „Bjesadźe“

  19:30 Ptačokwasne předstajenje SLA w Kulowskej sportowej hali

Póndźelu 01.02. 10:00 Wotewrjenje měnjenskeho wobchoda na Fabrikskej dróze 50 w Budyšinje

Protyka (22.01.16)

pjatk, 22. januara 2016 spisane wot:

Pjatk 22.1. 19:30 Portretowy koncert Jana Cyža w Budyskim SLA

Sobotu 23.1. 13:30 Dźeń wotewrjenych duri we Worklečanskej ambulantnej słužbje maltezow składnostnje 20lětneho wobstaća

  14:30 Wodźenje po wosebitej wustajeńcy w Budyskim Serbskim muzeju

  16:00 Wosebity koncert Heidemarje Wiesnerec k nowemu lětu na Wojerowskim hrodźe

  18:00 Swjedźenske zarjadowanje k 25lětnemu wobstaću Serbskeho šulskeho towarstwa w Haslowje

  19:00 Wječorny ptači kwas SLA w Slepom

  19:45 Film a rozmołwa w Chróšćanskej putniskej hospodźe wo Papuwa-Nowej Gineji

Njedźelu 24.1. 16:00 Wječorny ptači kwas SLA w Bukecach

Póndźelu 25.1. 8:30 Dźeń dźiwadła za serbsku młodźinu w Budyskim Němsko-Serbskim ludowym dźiwadle

Wutoru 26.1. 9:00 Dźěćace ptačokwasne předstajenje SLA w Kamjenskim hotelu „Město Drježdźany (dalše předstajenje w 10:30)

  17:00 Posedźenje Wojerowskeje měšćanskeje rady

Srjedu 27.1. 14:00 Wopominanje woporow nacionalsocializma při pomniku při Budyskej wagonowni

Štwórtk 28.1. 9:00 Dźěćace ptačokwasne předstajenje SLA w Choćebuskej měšćanskej hali (dalše předstajenje w 11:00)

  18:30 Posedźenje gmejnskeje rady Ralbicy-Róžant

nawěšk

  • 21. jolka-swjedźeń w Nuknicy je nimo. Štož zwostanje su dopomnjenki na rjany žortny a zabawny wječor w Nukničanskej Brězanec bróžni. Někotre impresije serbskeho wječora w Nuknicy, kotrež je naša fotografowka-wolontarka Hanka Šěnec zhotowiła, wam tule
  • Serbske Nowiny-LND-Tuchmacherstr. 27 02625 Bautzen: Jolka 12.01.2019
  • Serbske Nowiny-LND-Tuchmacherstr. 27 02625 Bautzen: Jolka 12.01.2019

nowostki LND