Protyka (17.08.18)

pjatk, 17. awgusta 2018 spisane wot:

Pjatk 17. do 23.8.   Kamjenska Boršć

Pjatk 17. do 19.8.   22. dźeń konja na jěchanišću w Dalicach (Dahlowitz)

Pjatk 17.8. 19:00 Koncert „Mišterske twórby chóroweje hudźby“ SLA w Ochranowskej cyrkwi

  19:00 „Domizniski dźeń z Katrin Göring-Eckardt“ w Budy­skej Garbarskej bašće

Sobotu 18. a 19.8.   2. błótowski festiwal chłóšćenja „Twaroh & lany wolij“ w Bórkowskim kurowym a bajowym parku

Sobotu 18.8. 13:00 Lětni swjedźeń w Zarěču

  13:00 Pućowanje a dworowy swjedźeń we Wuježku

  15:00 Koncert ze serbskej hudźbu Caroliny Eyckec a Susan­ny Stock we wobłuku festiwala zwjazka šesći­městow na Hrodźišćanskim hrodźe

  17:00 Ewangelska nutrnosć na Pawlikec statoku we Wujež­ku

  18:00 Lětni nócny bal k Dnjej Hornjeje Łužicy na starym wohnjowobornym arealu we Wulkej Dubrawje

  19:00 Dworowe dźiwadło „Das Schwiegermonster“ na Ći­šćanskim statoku

  19:30 Koncert z komponistom Ludgerom Kistersom, spěwarku Evu Vodičkovej a kapału Postmodern Orchestra we wobłuku festiwala zwjazka šesći­městow w Budyskim wopomnišću Budyšin II

Njedźelu 19.8. 9:30 Domiznowědne pućowanje po hornjołužiskej hatnej krajinje wokoło Rakec – start před hosćencom w Kačej Korčmje

Protyka (10.08.18)

pjatk, 10. awgusta 2018 spisane wot:

Pjatk 10. do 12.8.   Domizniski swjedźeń w Grodku

  20:00 Jazzowy koncert z duwom Florianom Poserom a Stephanom Königom w Małowjelkowskich sotrow­njach

Sobotu 11. a 12.8.   Kuzło cokorowych titow w Małowjelkowskim

prazwěrjencu

   Hornčerske wiki w Hózku

Sobotu 11.8. 9:00 Čaporowe wiki při Wojerowskim gondlowanskim haće ( hač do 16 hodź. tohorunja 12. awgusta)

  10:00 Łužiska mineralna bursa w Hórnikečanskej energijo­wej fabrice

  17:30 Yoga z Katju Siemens w Małowjelkowskich sotrow­njach

  19:00 Spominanski koncert na spěwarja Ivana Rebroffa w Dźiwadle we wuchu při Bjerwałdskim jězoru

  20:00 Koncert „LiedGut“ z Inku Pabst w Małowjelkowskich sotrownjach

  21:30 Ekskursija z ekspertom za insekty wot Stróžanskeho Domu tysac hatow

Njedźelu 12.8. 10:00 Čaporowe wiki na Rěčičanskim Erlichtec dworje

  14:00 „Rejwanski čaj“ z Thomasom Jordanom w Małowjelkowskich sotrownjach

  14:00 Lětni koncert z Kulowskim Kolpingowym chórom­ we Wochožanskim parku błudźenkow

  16:00 Koncert SLA „Wobkuzłaca klasika“ w Chróstawskej cyrkwi

  16:30 Serbske kemše w cyrkwi swjateho Antonija w Drježdźanach-Löbtauwje

Póndźelu 13.8. 10:30 Ekumeniski nyšpor w Budyskej Michałskej cyrkwi

Protyka (03.08.18)

pjatk, 03. awgusta 2018 spisane wot:

Pjatk 3. do 5.8.   Festiwal při Kulowskim měšćanskim haće

   Zetkanje wlečakow w Koblicach

   15. lětanske dny w Lětonju

  19:30 Swójbna ekskursija Kamjenskeho Muzeja zapadneje Łužicy pod hesłom „Njetopyrje – hońtwjerjo nocy“

Sobotu 4.8. 11:00 Lětni swjedźeń we Wojerowskim Domje zetkanja

  13:30 Wolejbulowy turněr na trawniku wohnjoweje wobory w Smjerdźacej

  14:00 Zelowe wodźenje po Miłočanskej skale Při Krabatowym kamjenju

  17:15 Łužiske hudźbne lěćo – „Hudźba šěsć lětstotkow“ w Budyskej tachantskej cyrkwi

  18:00 Łužiske hudźbne lěćo – Duchowny koncert „Salve Regina“ z SLA w klóštrje Marijinej hwězdźe w Pančicach-Kukowje

Njedźelu 5.8. 9:00 Prózdninske pućowanje NABU po Dubrjenskim bahnje; start w Michałkach

  13:30 Wohnjowoborne wubědźowanje na teritoriju zarjad­niskeho zwjazka Při Klóšterskej wodźe w Smjerdźacej

  14:00 Wotewrjenje noweje pokazki z wuměłskimi kneflemi ze zběrki ludoweho wuměłca Michaela Vogta­ z Hornjeho kraja w Njeswačanskim domizniskim muzeju

  19:00 Zakónčenje Łužiskeho hudźbneho lěća z „wulkim wottrubjenjom“ na Budyskim Hłownym torhošću a na radnicowej wěži

Protyka (27.07.18)

pjatk, 27. julija 2018 spisane wot:

Pjatk 27. do 29.7.   Gig-festiwal w Róžeńće

   Wjesny swjedźeń w Serbskich Pazlicach 

   12. wulki Budyski jěchanski turněr w Bošecach

Pjatk 27.7. 19:00 Hladać na zaćmiće měsačka w Budyskej šulskej hwězdarni

  19:30 Łužiske hudźbne lěćo z koncertom skupiny Amarcord w Smochčanskim Domje biskopa Bena

Sobotu 28.7. 10:00 Dźeń rangerow w biosferowym rezerwaće Hornjołužiska hola a haty

  14:00 62. třělenje na worjoła w Němskopazličanskim sportowym centrumje

  17:00 Hudźba „Pišćele w pjećich“ w Kamjenskej hłownej cyrkwi

  17:15 Łužiske hudźbne lěćo z koncertom „Spožč nam měr“ w Budyskej tachantskej cyrkwi

  19:00 Koncert z rockowymi legendami na Kamjenskej Pastwinej horje

  19:30 Łužiske hudźbne lěćo z a-cappella-wariacijemi romantiki, folka, jazza a popa w Smochčanskim Domje biskopa Bena

  19:30 Swójbne zarjadowanje „Njetopyrje“ w Kamjenskim elementariju

  19:30 Łužiske hudźbne lěćo – pišćelowy koncert z cyrkwinohudźbnym direktorom Friedemannom Böhmu a studentom hudźby Johannesom Krahlom w Budyskej tachantskej cyrkwi

  19:30 Łužiske hudźbne lěćo „Fiori musicali“ w Kamjenskej klóšterskej cyrkwi

Protyka (20.07.18)

pjatk, 20. julija 2018 spisane wot:

Pjatk 20. do 22.7.   Wjesny swjedźeń w delnich Sulšecach

Pjatk 20.7. 20:00 Wotewrjenski koncert Łužiskeho hudźbneho lěća „Wěčna, wěčna nadźija! 1018 / 2018 – 1000 lět Budy­ski měr“ z Drježdźanskim komornym orchestrom Sinfonietta w Budyskej tachantskej cyrkwi

  20:00 Koncert ze spěwarjom Timom Fischerom a pia­nistom Thomasom Dörschelom w Małowjelkowskich sotrownjach

Sobotu 21. a 22.7.   Dworowy swjedźeń w Halštrowskej Hollandec hornčerni

   Rjemjeslniske wuměłske wiki před Njeswačanskim hrodom

Sobotu 21.7.   Festiwal Break the Rules při Bjerwałdskim jězoru

   Dźěćacy a lětni swjedźeń w Hodźiju

  10:00 Integratiwny volleyballowy turněr w starej Kamjen­skej kupjeli

  14:00 Wustajeńca dźěłow blidarskich wučomnikow w Kamjenskim zawodźe Ewag z nowinarskej rozmołwu

  17:15 Koncert Łužiskeho hudźbneho lěća „Budź nětk spokojena, moja duša“ w Budyskej tachantskej cyrkwi

  17:30 Zarjadowanje „Zbožowna yoga“ w Małowjelkowskich sotrownjach

  19:00 „W swětle 1000 swěčkow“ – zahrodowa nóc na kló­šterskej zahrodźe w Pančicach-Kukowje

  20:00 Wječork z filmytwórcom Uwe Dieckhoffom w Małowjelkowskich sotrownjach

Protyka (13.07.18)

pjatk, 13. julija 2018 spisane wot:

Pjatk 13. do 15.7.   5. studnjowy swjedźeń we Wětošowje

   21. mjezynarodny gmejnski swjedźeń w Njebjelčicach

   Wjesny swjedźeń a 20 lět wjesny a młodźinski klub Smječkecyo

Pjatk 13.7. 19:00 Wobkedźbować hwězdy w juliju; w Budyskej šulskej­ hwězdarni

  20:00 Žonjace stawizny z Noru Gomringer a Philippom Scholzom w Małowjelkowskich sotrownjach

Sobotu 14. a 15.7.   17. błótowske rjemjeslniske a burske wiki w Bórko­wach

Sobotu 14.7. 10:00 „Serbska rěč w praksy“ – čołmikowanje wot Bórkow­skeho hosćenca „K zelenemu róžkej“

  13:00 Mjezynarodny wolejbulowy turněr z migrantami na Njebjelčanskim sportnišću

  17:30 Zarjadowanje „Zbožowna yoga“ w Małowjelkowskich sotrownjach

  20:00 Konzert z Günterom „Babyjom“ Sommerom w Małowjelkowskich sotrownjach

Njedźelu 15.7. 11:00 Pittiplatsch a jeho přećeljo na wopyće w Złokomorowskim amfiteatrje

  14:00 Lětni swjedźeń w parku Rakečanskeho domu seni­orow z Porchowskimi muzikantami

  14:00 Serbsko-němska namša w Złokomorowskej Serbskej­ cyrkwi

  15:00 Koncert z młodym serbskim organistom Johannesom Krahlom w Budestečanskej cyrkwi

  15:00 Koncert z orchestrom Łužiska brunica we Wochožanskim parku błudźenkow

Protyka (06.07.18)

pjatk, 06. julija 2018 spisane wot:

Pjatk 6. do 8.7.   Wjesny swjedźeń w Lěsce (Lieske) pola Wóslinka

   Wubědźowanje Simson-mopedow při nahłej skłoninje přibrjoha w Lejnom (Geierswalde)

Pjatk 6. a 7.7.   Diskoteka kuntworow w Salowje

   Sportowy swjedźeń Rakečanskeho ST

Sobotu 7. a 8.7.    Dźěćacy swjedźeń z wikami starožitnosćow na Jaku­becec twjerdźiznje w Mortkowje

Sobotu 7.7. 8:00 Wolejbulowy turněr Captainscup we Worklecach

  10:00 Wodźenje po zornowcowej wsy Zemicach­Tumicach

  10:00 Přirodowědna ekskursija Kamjenskeho Muzeja zapadneje Łužicy z Bodom Pleskym k wulkim larwam­ kobołkoweje krokawy při Rakečanskich hatach

  11:45 Wuhladko na MDR

  14:00 Zelowe wodźenje po Miłočanskej skale Při Kra­bato­wym kamjenju

  16:00 Wodźenje „Na slědach Wojerowskeho čestneho wobydlerja a nana kompjutera Konrada Zusy“ wot Wojerowskeho hrodu

Njedźelu 8. do 13.7.   Prózdninski camp „Stare a tradicionalne rjemjesło“ w Dołhoboršćanskej přirodoškitnej staciji

Njedźelu 8.7. 9:00 Prózdninske pućowanje NABU po Dubrjenskim bahnje – start: w Michałkach

  9:00 Wuchodoněmske wubědźowanje w jězdźenju z kartom na Łazowskej kartowej čarje

Protyka (29.06.18)

pjatk, 29. junija 2018 spisane wot:

Pjatk 29. a 30.6.   Wjesny swjedźeń a 120lětne wobstaće dobrowólneje wohnjoweje wobory w Bórkhamorje

Pjatk 29.6. do 1.7.   Wjesny swjedźeń w Nowej Wjesce

   18. mjezynarodna folklorna lawina w Lubnjowje, Bórkowach a Starej Darbni

   26. Hućinjanski wjesny a hatny swjedźeń

Pjatk 29.6. 19:00 Prezentacija knihi Rolanda Martija a Pětša Janaša „Zhromadźene spisy Mata Kosyka“ w Cho­ćebu­skim Serbskim domje

  20:00 Koncert z Lilly Passion a Bärbel Röhl we wobłuku kulturneho lěća w Małowjelkowskej sotrowni

  20:00 Romantiske nócne wodźenje po Baršćanskej róžo­wej zahrodźe

Sobotu 30.6. a 1.7.   Wjesny swjedźeń w Koćinje

Sobotu 30.6. 9:00 Wuswědčenski mytowanski dźeń w Małowjelkowskim prazwěrjencu

  14:00 Dźeń wotewrjenych duri w Stróžanskim šulskim muzeju „Korla Awgust Kocor“

  16:00 Prezentacija CDje folklorneje skupiny towarstwa Kólesko„Slěpe jena rjana wjeska – Ludowe spiwy a kěrluše ze Slěpjańskeje wosady“ na Rownjanskim Njepilic statoku

  20:00 Koncert z Rolandom Kaiserom na Kamjen­skej Pastw­inej horje

  21:00 Asparagus-reloaded-party w Koćinje

Njedźelu 1. do 6.7.   XVI. wšosokołski zlět w Praze

Protyka (22.06.18)

pjatk, 22. junija 2018 spisane wot:

Pjatk 22. a 23.6.   Zarjadowanski rjad pod hesłom „A móžu so hišće dopomnić ...“ k wopominanju hudźbutwórca Gerhar­da Gundermanna we Wojerowskej Kulturnej fabrice

Pjatk 22. do 24.6.   10lětne wobstaće Chróšćanskeje putniskeje hospo­dy z mnohimi poskitkami

Pjatk 22.6. 19:00 „Swjedźeń lětnjeje swětłeje nocy“ w Brětnjanskej dworowej kofejowni

  19:00 Koncert „Dvořák a Sibelius“ w Budyskej Marje-Marćinej cyrkwi

  19:00 Wotewrjenje fotoweje wustajeńcy w Chróšćanskej putniskej hospodźe a multimedia-přednošk

  19:30 Koncert z Rowniskimi glosami na Worcynskim hrodźe

Sobotu 23. a 24.6.   47. jěchanski a skakanski turněr w Kulowje

   Swjedźeń Ralbičanskeje wohnjoweje wobory składnostnje jeje 75lětneho wobstaća

Sobotu 23.6. 10:00 Dźeń wotewrjenych duri w Budyskej dróhomištrowni na Nowosólskej 60

  17:00 Openair-koncert z Gerhardom Schönu na Koklic statoku w Chrósćicach

  19:30 Koncert SLA „Klasika na hrodźe“ na Mortkowskej Jakubecec twjerdźiznje

  20:00 Public-viewing hry koparskich swětowych mišterstwow Němska – Šwedska na Koklic statoku w Chrósćicach

  20:00 Přednošk wo putnikowanju z Hansom C. Henningom w Chróšćanskej putniskej hospodźe

Protyka (15.06.18)

pjatk, 15. junija 2018 spisane wot:

Pjatk 15. do 17.6.   8. mjezynarodny festiwal dudakow w Slepom

   Jěchanski a skakanski turněr w Jěžowje

   Wjesny rock w Němcach

   22. koparski turněr starych knjezow wo pokal Serbskeho Sokoła w Pančicach-Kukowje

  19:00 Rozmołwa z ministerskim prezidentom Michaelom Kretschmerom we Wojerowskej Łužiskej hali

  20:30 „Tam, hdźež měsačk swěći“– romantiski koncert z baletom SLA w Smochćicach

Sobotu 16. a 17.6.   Wjesny swjedźeń w Kinajchće składnostnje 450. wobstaća wsy

  10:00 Budyski wokrjesny wohnjowoborny dźeń a 130. jubilej Njeswačanskeje wohnjoweje wobory

  14:00 Serbski swjedźeń we wobłuku Choćebuskeho měšćan­skeho swjedźenja w Puškinowym parku

  17:00 Zjawne wodźenje po sociokulturnym centrumje Krabatowy kamjeń w Miłoćicach

  20:00 10lětne wobstaće „Radworskeje bary“ w Radworskim młodźinskim klubje

  20:30 „Tam, hdźež měsačk swěći“– romantiski koncert z baletom SLA w Smochćicach

Njedźelu 17.6.   Zahajenje Karla Mayjowych hrow na Biskopičanskim lěsnym jewišću (do 1. julija)

  10:00 Serbski ewangelski domizniski dźeń Wojerowskeho regiona w Blunju

  10:30 Klóšterski a swójbny swjedźeń Budyskeho wo­krje­sa w Pančicach-Kukowje

nawěšk

nowostki LND