Protyka (29.03.18)

štwórtk, 29. měrca 2018 spisane wot:

Štwórtk 29.3. do 1.4.   Zhromadne jutrowne dny w Smochčanskim Domje­ biskopa Bena

  19:30 5. filharmoniski koncert z Nowej Łužiskej filharmoniju w Budyskim NSLDź

Pjatk 30.3. do 2.4.  Wiki a debjenje jutrownych jejkow w Budyskim Serbskim muzeju

   Jutry w Patokec bróžni na Horach (wšědnje wot 10 do 17 hodź.)

  10:00 Debjenje jutrownych jejkow w Budyskim Serbskim muzeju

  10:00 Jutrowne wiki w Zabrodskim muzeju

  13:30 Tradicionalny křižowy puć w Zhorjelcu ze šěsć stacijemi wot Pětroweje cyrkwje

  14:00 Debjenje jutrownych jejkow w Kamjenskim Muzeju­ zapadneje Łužicy

  16:00 Jutrowne spěwanje z chórom Łužyca w Dešnjanskej cyrkwi

Sobotu 31.3.   ćicha sobota

  9:00 Nalětnje wiki na Budyskim Hłownym torhošću

  10:00 Křižer Bjarnat Cyž wotmołwja na prašenja hosći w Budyskej SKI

  10:00 Debjenje jutrownych jejkow w Budyskej Serbskej kulturnej informaciji

  10:00 Tradicionalne „Jutrowne třělenje“ w Kumwałdźe

  11:00 Jutry w muzeju pod hołym njebjom na Lědach

  15:00 Jutrowne wjeselo za dźěći z Pampuchowym dźiwadłom w Slepjanskim SKC

  15:00 Program k jutram z chórom Budyšin w Budyskim Serbskim muzeju

  16:00 Folklorny program Serbskeho ludoweho ansambla „Moja reja!“ na žurli SLA

Protyka (23.03.18)

pjatk, 23. měrca 2018 spisane wot:

Pjatk 23. do 25.3.   Jutrowne wiki w Choćebuzu

  19:30 Předstajenje inscenacije NSLDź „Muzej Němcow“ w Budyskim Dźiwadle na hrodźe (posledni raz)

  20:00 Open Stage – BEAT 2018 Warm Up w Budyskim Kamjentnym domje

Sobotu 24.3. 9:30 Regionalna konferenca krajneho zwjazka Sakskeho domizniskeho škita w Njebjelčicach

  10:00 25. jutrowne wiki we wjesnym hotelu Nowa Łuka (hač do 17 hodź., tohorunja 25.3.)

  13:00 Debjenje jutrownych jejkow w Budyskim Serbskim muzeju

  14:00 Jutrowne paslenske popołdnjo na Dołhoboršćanskej přiroškitnej staciji

Njedźelu 25.3.   23. jutrowne wiki w Brězowce

  10:00 Hornčerske wiki na Rěčičanskim Erlichtec dworje (do 17 hodź)

  10:00 Dźeń wotewrjenych rěčnych zawěrow w Sakskej k swětowemu dnjej wody – Budyski spjaty jězor

  11:00 Łužiske literarne dopołdnjo w Budyskim Dźiwa- dle na hrodźe

  13:00 Debjenje jutrownych jejkow w Budyskim Serbskim muzeju

  14:00 Wosadne popołdnjo w Slepom

  14:00 Nalětni swjedźeń – nakupowanska njedźela w Kamjenskim nutřkownym měsće

  15:00 Wotewrjenje 1. małeje galerije seniorow Budyskeho wokrjesa na Njeswačanskim hrodźe

  15:00 Podijowa diskusija k 20lětnemu wobstaću Budyskeho kluba k zachowanju rěče w Dźiwadle na hrodźe

Protyka (16.03.18)

pjatk, 16. měrca 2018 spisane wot:

Pjatk 16.3. 19:00 Přednošk Christiny Smolineje w Nowosličanskim kulturnym domje wo Malawiju

  20:00 Přednošk Křesćana Bejmaka a Michała Wowčerja „Z wočinjenymaj wočomaj po Europje“ w Smječkečanskim towarstwowym domje

Sobotu 17.3. 9:00 Praktiski seminar w Stróžanskim Domje tysac hatow wo šćěpjenju sadowcow

  9:30 Wysokošulske wiki w powołanskoinformaciskim centrumje Budyskeje agentury za dźěło

  10:00 Jutrowne wiki w Slepjanskim Serbskim kulturnym centrumje

  13:00 Wóskowanje jutrownych jejkow z Marju Šefrichowej w Budyskim Serbskim muzeju

  14:00 Hłowna zhromadźizna Maćicy Serbskeje w Budyskim Serbskim muzeju

  14:30 Kickerowy turněr we Wotrowje

  16:00 Koncert SLA „Mišterske twórby chóroweje hudźby“ we Wětošowskej Serbsko-němskej dwójnej cyrkwi

  16:00 Wotewrjenje wustajeńcy „Njeswačidło 1933 do 1945“ w Njeswačanskim domizniskim muzeju

  18:00 Swjedźeń k 20lětnemu wobstaću Bukečanskeho kulturneho spěchowanskeho towarstwa we Wjesnej hospodźe

  18:30 Wotewrjenje wustajeńcy wo Elsy Brandström w Smječkečanskim farskim domje

Protyka (09.03.18)

pjatk, 09. měrca 2018 spisane wot:

Pjatk 9.3. 19:30 Literarno-hudźbny program Serbskeho ludoweho ansambla w Budyskej Röhrscheidtowej bašće „Moja­ archa Horni Hajnk“ z tekstami Jurja Brězana

Sobotu 10. a 11.3.

 10:00 24. Wojerowske jutrowne wiki we Łužiskej hali (tohorunja njedźelu wot 10 hodź.)

  11:00 Dźeń wotewrjenych duri we wjesnym šulskim domje­ w Bórku

  12:00 Zapust w Nowej Wsy

  13:00 Zapust w Radušu

  14:00 Debjenje jutrownych jejkow w Dešnjanskim domi­zniskim muzeju

  15:00 Přednošk w Muzeju Budyšin wo 2 500 družinach mjetelčkow

  16:00 Kino w Budyskim Serbskim muzeju „Die rote Zora“­

  19:00 Wječork z irskej folkloru w Hodźijskim towarstwowym domje

  19:00 Hłowna zhromadźizna Njeswačanskeho kulturneho a domizniskeho towarstwa na žurli wjesneho hosćenca

Njedźelu 11.3. 10:00 Jutrowne wiki w Drjowku

  11:00 Wuměłcy wustupuja w Budyskim Dźiwadle na hrod­źe na beneficnym programje za Małowjelkowski sawrierowy park

  13:00 Zapust w Turnowje

  15:00 8. swójbna schadźowanka w Chróšćanskej „Jednoće“

  15:00 Irska hudźba a reje live na žurli Serbskeho ludoweho ansambla w Budyšinje (tež w 19.30 hodź.)

  16:00 Předstajenje NSLDź „Ferkel, hunčo a prosetko“ w Budyskim Dźiwadle na hrodźe  

Protyka (02.03.18)

pjatk, 02. měrca 2018 spisane wot:

Pjatk 2. do 4.3.  Kubłanske dny dekanatneje młodźiny w Schmiedebergu

  19:00 Kartyplacanje (dwójna hłójčka) w Nowosličanskim kulturnym domje

Sobotu 3.3. 10:00 19. jutrowne wiki w Lubnjowskim Błótowskim muzeju

  13:00 Dźěłarnička debjenja jutrownych jejkow w Budyskim Serbskim muzeju

  14:00 Dźěłarnička serbskich Bjesadow na Horach

  15:00 Dźeń wotewrjenych duri Serbskeho kulturneho archiwa a Serbskeje centralneje biblioteki w Budyskim Serbskim instituće

  18:00 24. zarjadowanje „nałožki-drasta-tradicije – Slepjanski kwas“ w Slepjanskim Serbskim kulturnym centrumje

  19:30 Předstajenje inscenacije „Paradiz w dobrej stwě“

na hłownym jewišću NSLDź w Budyšinje

  19:30 Komorny koncert ze skupinu Quadro Nuevo Flying Carpet w Budyskim Serbskim muzeju

  19:45 Přednošk „Putnikowanje po Francoskej“ w Chróšćanskej putniskej hospodźe

Njedźelu 4.3. 13:00 Dźěłarnička debjenja jutrownych jejkow w Budyskim Serbskim muzeju

  15:00 Wotewrjenje jutrowneje wustajeńcy Marity Pesenecker „Volkskunst zu Ostern – ludowe wuměłstwo na jutro“ w Slepjanskim SKC

Protyka (23.02.18)

pjatk, 23. februara 2018 spisane wot:

Pjatk 23.2. 18:30 4. (rjadne) posedźenje Zwjazkoweho předsydstwa Domowiny w internaće Delnjoserbskeho gymnazija w Choćebuzu

  20:00 Zapust w Radowizy

Sobotu 24.2. 10:00 27. serbske jutrowne wiki w Budyskim Serbskim domje (tohorunja 25.2. wot 10 hodź.)

  16:00 Dźěćace kino w Chróšćanskej putniskej hospodźe

  19:45 Diapřednošk Pětra Raba „Po puću w Brazilskej“ w Chróšćanskej putniskej hospodźe

Njedźelu 25.2. 10:00 218. politiske rańše piwko w Kamjenskim měšćanskim dźiwadle

  15:00 Zjawne wodźenje po Krabatowej wustajeńcy w Budyskim Serbskim muzeju

  15:00 Poslednje zjawne wodźenje po wosebitej wustajeńcy „Žida, somot a ćeńki cworn – Hornjołužiska drasta 19. lětstotka“ w Muzeju Budyšin

  16:00 Poswjećenje zwona na Konječanskej kapałce

  16:00 Prapremjera inscenacije za dźěći „ABC“ w Budyskim Dźiwadle na hrodźe

  17:00 Předstajenje inscenacije „Paradiz w dobrej stwě“ na hłownym jewišću NSLDź w Budyšinje

Póndźelu 26.2. 13:30 Darjenje kreje na Kulowskim Starym dwórnišću

  19:30 Póstny seminar w Smochčanskim Domje biskopa Bena

Wutoru 27.2. 10:00 Předstajenje inscenacije NSLDź za dźěći „ABC“ w Budyskim Dźiwadle na hrodźe

Protyka (16.02.18)

pjatk, 16. februara 2018 spisane wot:

Pjatk 16.2. 19:00 „Zymske hwězdy nad Budyšinom“ – zetkanje w Budyskej hwězdarni

Sobotu 17. do 19.2.  185. młodźinski zapust w Hochozy

  10:00 Dźěłarnička z Reginu Herrmann k zhotowjenju ručnych klankow w Budyskim Serbskim muzeju

  12:00 Zapust w Drjejcach

  12:30 Zapust w Popojcach

  13:00 Zapust w Njabožkojcach

  14:00 Zapust w Nowej Niwje

  16:00 Dźěćace kino w Chróšćanskej putniskej hospodźe

  19:30 Premjera inscenacije „Paradiz w dobrej stwě“ na hłownym jewišću NSLDź w Budyšinje

  19:45 Diapřednošk „Putnikować po Španiskej“ w Chróšćanskej putniskej hospodźe

Njedźelu 18.2. 10:00 Wiki „Swjećić w regionje“ na žurli Wojerowskeje lutowarnje

  10:00 Serbsko-němske kemše we Wjerbnje

  10:30 Wodźenje k ličenskej technice we Wojerowskim Zusowym muzeju

  11:00 Njedźela za cyłu swójbu w Kamjenskim Muzeju zapadneje Łužicy

  12:00 Zapust w Škodowje

  13:00 Zapust w Žylowje a Hochozy

  14:00 Zapust w Gołbinje

  14:00 9. symjenjowa burswa w Chrjebi-Nowej Wsy

  16:00 Předstajenje komedije „Kurowa klinika ‚Wjesoła mysl‘“ lajskeje dźiwadłoweje skupiny Šunow­Konjecy pola Bizoldec w Haslowje

  18:00 Pasionski nyšpor w Budyskej Marje-Marćinej cyrkwi – na pišćelach hraje Fabian Kiupel

Protyka (09.02.18)

pjatk, 09. februara 2018 spisane wot:

Pjatk 9.2. 20:00 Žonjace póstnicy Serbskopazličanskeho karnewaloweho kluba w Njebjelčanskej „Bjesadźe“

Sobotu 10.2. 14:00 Žonjacy karnewal z póstniskim ćahom po Kulowje

  14:00 Dźěćace póstnicy Serbskopazličanskeho karnewaloweho towarstwa w Njebjelčanskej „Bjesadźe“

  14:00 Jutrowne jejka debić wuknyć w Njebjelčanskim gmejnskim centrumje

  16:00 Wječorny ptači kwas SLA na žurli SLA (tohorunja 19.30 hodź. z rejemi)

  16:00 Dźěćace kino w Chróšćanskej putniskej oazy

  16:00 Koncert Noweje Łužiskeje filharmonije „Kaž dźiwi“ w Kamjenskim měšćanskim dźiwadle

  19:30 2. kapičkowy wječor Serbskopazličanskeho karnewaloweho towarstwa w Njebjelčanskej „Bjesadźe“ 

  19:45 55 lět Róžeńčanski kružk pisacych – literarno-hudźbny wječor w Chróšćanskej putniskej oazy

  20:00 Póstnička Sorabije Lipsk w tamnišej Centrifuze

Njedźelu 11.2. 10:00 Zymske pućowanje z Čornym młynkom wokoło Čornochołmčanskeho Krabatoweho młyna

  13:00 Zapust w Turjeju, Běłej Górje a Tšupcu

  14:00 Wulki póstniski ćah po Šěrachowje

  16:00 Wječorny ptači kwas SLA na žurli Budyskeho SLA (tohorunja 19.30 hodź.)

  16:00 Koncert Noweje Łužiskeje filharmonije „Kaž dźiwi“ w Kamjenskim měšćanskim dźiwadle

Protyka (02.02.18)

pjatk, 02. februara 2018 spisane wot:

Pjatk 2.2. 19:00 Wotewrjenje wustajeńcy „Krabat 2.0“ a přednošk w Stróžanskim Domje tysac hatow

  19:30 Wječorny ptači kwas SLA w Kulowskej wjace­zaměrowej hali

  19:45 Diawobrazowy přednošk Winfrieda Fimmersa w Chróšćanskej putniskej oazy wo hornjopfalcskim putniskim puću

  20:15 Póstnička SGB „Raj fantazije“ w Šunowskej Fabrikskej hospodźe

Sobotu 3. a 4.2.  Jězba serbskich młodostnych do Dachauwa

  9:00 Dźeń wotewrjenych duri we Wojerowskim powołanskošulskim centrumje „Konrad Zuse“

  9:00 Dźeń wotewrjenych duri na Sakskej šuli kamjenjećesarjow w Zemicach-Tumicach

  10:00 Wosebite kemše składnostnje 75. posmjertnin zbóžneho kapłana Alojsa Andrickeho w Ra­dwor­skej cyrkwi

  10:00 „Wiki móžnosćow“ we Wojerowskej Łužiskej hali

  10:30 Zapust w Janšojcach

  15:00 Koncert mytowanych regionalneho wubědźowanja „Młodźina hudźi“ we Wojerowskim Lessingowym gymnaziju

  16:00 Wječorny ptači kwas SLA w Chróšćanskej „Jednoće“ (tohorunja 19.30 hodź.)

  18:00 Kino w muzeju – předstajenje filma „Krabat“ z lěta­ 2008 w Budyskim Serbskim muzeju

  19:00 Kostimowy swjedźeń na Kulowskim Starym dwórnišću

  19:30 Maskowy bal w Kulowskej wjacezaměrowej hali

Protyka (26.01.18)

pjatk, 26. januara 2018 spisane wot:

Pjatk 26. do 28.1.  Pisanska dźěłarnička „Žiwjenske slědy“ w Smochčanskim Domje biskopa Bena

Sobotu 27. a 28.1.  Wubědźowanje „Młodźina hudźi“ we Wojerecach

  9:00 Nawi přichoda w Budyskej statnej studijnej akademiji

  14:30 Hłowna zhromadźizna Wojerowskeho wuměłstwoweho towarstwa na hrodźe

  16:00 Dźěćace kino w Chróšćanskej putniskej oazy

  19:30 Wječorny ptači kwas SLA w Radworskej „Slaviji“ – po programje reje z kapału SerBeat

  19:30 2. kapičkowy wječork w Kulowskej wjacezamě­rowej hali

  19:30 Póstnička za dorosćenych Chróšćanskeje wosady w Lejnjanskim Kubicec hosćencu

  19:45 Spěwny wječork z Přezpólnymi w Chróšćanskej putniskej hospodźe

  20:00 Spěwny wječork na Smolic statoku w Hórkach

Njedźelu 28.1. 10:00 Karnewalistisko-politiske rańše piwko w Kamjenskim hotelu „Město Drježdźany“

  10:00 Politiske rańše piwko z Corneliju Falken (Lěwica) w Kamjenskim měšćanskim dźiwadle

  15:00 Ptači kwas Malešanskeje pěstowarnje „K wódnemu mužej“ w hosćencu „Wódny muž“

  16:00 Wječorny ptači kwas SLA w Slepjanskim Serbskim kulturnym centrumje

nawěšk

nowostki LND