Pjatk 19.8. do 20.8. Towarstwowe třělenje Kulowskeho třělcowskeho zjednoćenstwa na tamnišim Třělnišću
19.8. do 21.8. Grafitijowa dźěłarnička „Krabat between us“ w Budyskim Kamjentnym domje
19.8. do 21.8. Wjesny swjedźeń w Čornym Chołmcu
19.8. do 25.8. Kamjenska Boršć
13:00 Wuradźowanje Rady za serbske naležnosće Sakskeje w Budyskim Serbskim domje
18:00 Přednošk „Kćenja k jědźi“ we Łazowskim Domje Zejlerja a Smolerja
20:00 Drježdźanski kabaretist Olaf Schubert předstaji swój program „Sexy Forever“ na Grodkowskim jewišću pod hołym njebjom
Sobotu 20.8. do 21.8. Serbski festiwal w Janšojcach
14:00 40. łapanje kokota w Hochozy
12:00 Wotewrjenje hóstneje wustajeńcy Choćebuskeho Serbskeho muzeja „Karl Vouk. Satkula abo (st)wor(jen)a krajina“ w Janšojskim Serbsko-Němskim domizniskim muzeju
13:00 Swójbne pućowanje a dworowy swjedźeń Serbskeho ewangelskeho towarstwa we Wuježku
15:00 Powerserb w Radworju
16:00 Přepodaće noweje gratownje Smječkečanskeje młodźinskeje wohnjoweje wobory
20:00 Jubilejny koncert k 10lětnemu wobstaću skupiny Přezpólni na Chróšćanskim Koklic statoku
Pjatk 12. – 13.8. Parkowy swjedźeń w Minakale
Sportowy swjedźeń w Njeswačidle
12. – 14.8. Krabatowy swjedźeń w Kulowje
Wjesny swjedźeń w Serbskich Pazlicach
Zetkanje wlečakow w Šćeńcy
Domizniski swjedźeń w Grodku
Sobotu 13. – 14.8. Kórkowy swjedźeń w Gólišynje (Golßen)
Přistawowy swjedźeń w Złym Komorowje
Hornčerske wiki w Hózku
14:00 Zabiwanje kokota w Smogorjowje
14:30 Poswjećenje pomjatneje tafle při ródnym domje Jana Kiliana w Delanach pod Čornobohom
19:00 „Gundermann na Jakubecec twjerdźiznje“ – lětni openairowy koncert
Njedźelu 14.8. – 18.8. Seminar za samostejacych w Smochčanskim Domje biskopa Bena
11:00 Hudźbna njedźela z kapału Horjany na piwowej zahrodźe Brěznjanskeho hosćenca „K železnicy“
13:00 Łapanje kokota we Wjerbnje
14:00 Łapanje kokota w Mosće
Póndźelu 15.8. Patronatny swjedźeń Kulowskeje katolskeje wosady
Wutoru 16.8. – 11.9. Budyske žonopowe tydźenje
Srjedu 17.8. 17:00 Gmejnska rada Rakecy
17:00 Wodźenje po Wojerowskim starym měsće
19:00 Měšćanska rada Kulow w Mučowje
19:00 Zetkanje „strowe zežiwjenje“ w Pančičanskim zežiwjenskim a zelowym centrumje
Pjatk 5. – 7.8. 13. wohnjowoborny swjedźeń w Smjerdźacej
5. – 6.8. Cherrybeach-festiwal při Bjerwałdskim jězoru
Festiwal při Kulowskim měšćanskim haće
Sobotu 6.8. 9:00 „Hura, sym šulske dźěćo“ – překwapjenki za šulskich nowačkow w Małowjelkowskim prazwěrjencu
10:00 Pućowanje po granitowej wsy Zemicach-Tumicach – zetkanje před šulu
13:00 Padlowanske wubědźowanje z tradicionalnymi błótowskimi čołmami na Lubinskej Sprjewinej lagunje
14:00 Łapanje kokota w Běłej Górje
15:00 Barokowe prózdninske wjeselo na Ramnowskim hrodźe
18:00 Dołha nóc na Bórkowskich wuměłskich a rjemjeslniskich statokach
19:30 Lětni koncert Friedrich & Wiesenhütter na Złokomorowskim hrodźe
19:30 Beneficny pišćelowy koncert we Łazowskej cyrkwi
20:00 Koncert z jazzowym pozawnistom Tobiasom Wemberom w Hórnikečanskej energijowej fabrice
22:00 Kulturne čołmikowanje po nócnych Błótach w Bórkowach
Njedźelu 7.8. 10:00 Wotewrjenje wustajeńcy wo Gottfriedźe Unterdörferu w Kulowskim Forellowym centrumje
14:00 „Rejwanski čaj“ w Małowjelkowskej sotrowni
Pjatk 29. – 31.7. Wjesny swjedźeń w Sernjanach
10. wulki Budyski jěchanski turněr na sportowym arealu w Bošecach
20:00 Tango-koncert ze skupinu Las Sombras w Budyskej kolpingowni
19:30 Chórowy koncert w Šěrachowskej ewangelskej Michałskej cyrkwi
19:30 Swójbna ekskursija w Kamjenskim Muzeju zapadneje Łužicy
20:00 Wječorne wuchodźowanje po Mužakowskim parku
Sobotu 30. – 31.7. Wjesny swjedźeń w Koćinje
Wjesny swjedźeń we Wětrowje
Beachvolleyballowy turněr při Slěbornym jězoru
9:00 Pućowanje po Dubrjenskim bahnu
10:00 Zahrodny seminar w Großharthauskim hrodowym parku
12:00 Festiwal rěčneje krajiny we Wojerowskim Irish pubje „Black Raven“
13:00 Přednošk we Wulkoždźarowskim Krabatowym wudworu wo insektach
14:00 Łapanje kokota w Barbuce
18:00 Michael Trischan čita moderne židowske žorty w Hamorskim dźiwadle „Wucho“
19:30 Dołhi wječor astronomije z hudźbu w Budyskej hwězdarni
21:00 Beachparty w Porchowskej kupjeli
Njedźelu 31.7. 10:00 Čaporowe wiki na Mortkowskej twjerdźiznje
10:00 Wustajeńca klankow Nicole Peto w Nowym měsće nad Sprjewju
Pjatk 22. – 24.7. Wjesny swjedźeń w delnich Sulšecach
19:30 Koncert z Regensburgskimi sołobikami w Zhorjelskej cyrkwi Pětra a Pawoła
20:00 Koncert z Rolandom Kaiserom na jewišću pod hołym njebjom w Grodku
Sobotu 23. – 24.7. Neptunowy swjedźeń w Nižej Wsy
Dworowy swjedźeń Hollandec hornčerstwa w Halštrowje
Wulki twjerdźiznowy spektakl na Złokomorowskim hrodźe
Dyrdomdeje w Małowjelkowskim prazwěrjencu
Wiki oldtimerowych dźělow w Grodku
14:00 Lětni karnewal z Neptunowym swjedźenjom w Čornopumpskej kupjeli
17:15 Pišćelowy koncert z Johannesom Trümplerom w Budyskej tachantskej cyrkwi
18:30 „Štyri hłosy tak jasne“ – koncert na Njeswačanskim hrodźe
19:00 Zahrodowa nóc „W swětle 1 000 swěčkow“ w Pančicach-Kukowje
19:00 Koncert z hudźbnym duwom Presto z Lipska w klóšterskej cyrkwi na Oybinje
20:00 Koncert z Matthiasom Reimom na Kamjenskej Pastwinej horje
20:00 Koncert z Hartmutom Dorschnerom a Günterom Sommerom w Małowjelkowskej sotrowni
Njedźelu 24.7. 10:00 Lětni a dźěćacy swjedźeń na Jakubecec twjerdźiznje w Mortkowje
Pjatk 15. – 17.7. Wjesny swjedźeń w Smječkecach
10. motorsportowe wubědźowanje ze Simsonami při Lejnjanskim jězoru
30. neptunowy swjedźeń při Brězowskim jězoru
Sportowy swjedźeń we Wjerbnje
20:00 Zahajenski koncert Łužiskeho hudźbneho lěća w Budyskej tachantskej cyrkwi
Sobotu 16. a 17.7. 18. šleske hornčerske wiki w Zhorjelcu
9:00 Pućowanje po Dubrjenskim bahnu – zetkanje při hosćencu w Michałkach
10:00 Dźěłarnička „Stare mustry na nowych wěcach“ w Budyskim Serbskim muzeju
10:00 Hudźba nonstop – hudźbny šulski swjedźeń
Choćebuskeho konserwatorija
16:00 Country-linedance při beachbarje Třižonjanskeho jězora w Běłym Chołmcu
17:00 Zakónčacy koncert šulskeho lěta na Choćebuskim konserwatoriju
17:15 Koncert „Musik.Echo.Nachhall“ w Budyskej tachantskej cyrkwi
19:30 Koncert z italskim cembalistom Lorenzom Ghielmijom w Chróstawskej cyrkwi
20:00 Koncert ze skupinu Lord Zeppelin w Dźěžnikečanskej Kotołni
21:00 Wulka party w Smělnjanskej kupjeli
Njedźelu 17.7. 9:00 Choćebuski kolesowanski koncert
Pjatk 08. - 10.7. Měšćanski swjedźeń w Žitawje
Swjedźeń při Załomskim spjatym jězoru
Oybinska klóšterska nóc
Sobotu 9. a 10.7. Gig-festiwal na Róžeńčanskej putniskej łuce
Gmejnski swjedźeń w Njebjelčicach
Regata „My smy my“ na Lejnjanskim jězoru
15. błótowske rjemjeslniske a burske wiki w Bórkowach
12:00 Přibrjóžna party při Třižonjanskim jězoru w Běłym Chołmcu (pjatnaće hodźin dołho)
15:00 Koncert z kapału Horjany we Wochozach
17:00 Koncert „Pišćele zdypkom w pjećich“ w Kamjenskej hłownej cyrkwi
17:00 Barokowy koncert w klóšterskej cyrkwi we Wostrowcu
19:00 Lětni wječor na Ćišćanskim statoku wo spisowaćelu Jurju Brězanu
20:00 Koncert z Kurtom Mondaugenom a Simonu Weißenfels w Małowjelkowskej sotrowni
Njedźelu 10.7. 10:00 „Wołma, płat & co.“ – rjemjeslniske wiki na Rěčičanskim Erlichtec dworje
11:00 Akciski dźeń „Mirakulum – Silizium“ w Kamjenskim Muzeju zapadneje Łužicy
12:00 Lětni swjedźeń pola Młynkec w Hórkach
14:00 Zarjadowanje „Rejwanski čaj“ z DJku Lilia na zahrodźe Małowjelkowskeje sotrownje
Pjatk 1. do 3.7. Wjesny swjedźeń w Nowej Wjesce
24. Hućinjanski wjesny a hatny swjedźeń
Jězorowy swjedźeń w Bjedrichecach
Sobotu 2. a 3. 7. Festiwal New Sealand při Parcowskim jězorje
9:00 Pućowanje po Dubrjenskim bahnje – zetkanje při hosćencu w Michałkach
11:30 Telewizijiny magacin Wuhladko na MDR
15:00 Lětni swjedźeń při Hórnikečanskim wobydlerskim centrumje
15:00 Wjesny swjedźeń w Ćisowje (Zeißholz)
17:00 Wotewrjenje wustajeńcy „Dźěłaćerjo na wobrazu“ w Muzeju Budyšin
17:00 Komorno-hudźbne popołdnjo w Smochčanskej cyrkwi swj. Bena
17:00 „Pišćele zdypkom w pjećich“ – Koncert z Paulom Derrettom w Kamjenskej hłownej cyrkwi
Njedźelu 3.7. 10:30 Dźeń hórnika w Šćeńcy pola Drjowka
14:00 Zarjadowanje „Rejwanski čaj“ z DJku Coline na zahrodźe Małowjelkowskeje sotrownje
14:00 Koncert z chórom Kurta Schlossera na Biskopičanskej Butrowej horje
14:30 Kolesowanski wulět Domowinskeje skupiny Šunow-Konjecy
Pjatk 24.6. 19:00 30. wječorne spěwanje pod měrowym dubom w Židźinom
19:00 Wotewrjenje wustajeńcy „Wot hórskeho kristala hač k smartphonej“ w Kamjenskim Muzeju zapadneje Łužicy
19:00 Janski dźeń „ Hłosy nocy“ na rybarskim statoku w Małym Holešowje pola Njeswačidła
Sobotu 25.a 26.6. Wjesny swjedźeń w Šunowje
Jěchanski a skakanski turněr w Kulowje
9:00 Koparski turněr serbskeje młodźiny Domowina-cup w Rogoznje
9:00 Dźakny dźeń za dobre znamki w Małowjelkowskim labyrinće
10:00 Dźeń wotewrjenych wrotow Malešanskeje wohnjoweje wobory
10:00 Wodźenje dźěći po Budyšinje
10:00 Wohnjowoborne wubědźowanje wo jězorinowy pokal w Blunju
13:00 Hra wo 3. městno muži we wobłuku 3. europeady w Južnym Tirolu
14:00 „Z poeziju a hudźbu na slědach Jana Arnošta Smolerja“ w Budyskich wěžach
14:00 Wuměłska awkcija w Lubijskej kwětkowej hali
14:00 Wjesny swjedźeń w Bórkhamoru
15:00 Swjedźeń składnostnje 20lětneho wobstaća młodźinskeho kluba barakka w Nuknicy
15:00 Skónčenje wustajeńcy Rolfa Dvoraceka ze zakónčacym wodźenjom
Pjatk 17. do 19.6. Hudźbny swjedźeń „Skandinawiske nocy“ w Smochčanskim Domje biskopa Bena
Wjesny swjedźeń w Skaskowje pola Wóslinka
Lětni swjedźeń w Běłym Chołmcu
20:30 „Showtime meets classic“ na dworje Smochčanskeho Domu biskopa Bena
Sobotu 18. do 19.6. 9:00 Ministrantska kopańca w Pěskecach
14:00 Serbski swjedźeń w Choćebuskim Puškinowym parku
14:00 Akcija Wuměłstwowy bus – mjez druhim w Miłočanskej skale
18:00 Zahajenje 3. koparskich mišterstwow awtochtonych narodnych mjeńšin europeady w Južnym Tirolu
19:00 12. Njeswačanska šlagrowa nóc w parku
19:30 Pišćelowy koncert z kantorom Johannesom Leue we Wojerowskej Janskej cyrkwi
20:30 „Skandinawiska nóc“ SLA na dworje Smochčanskeho Domu biskopa Bena
Njedźelu 19.6. 9:00 Swjedźeń Kulowskeje ewangelskeje wosady w Forellowym centrumje
9:30 Zahajenje zetkanja dudakow z kemšemi na Trjebinskim Šusterec statoku
10:00 Lětni swjedźeń w Blunju
10:30 Klóšterski a swójbny swjedźeń Budyskeho wokrjesa w Pančicach-Kukowje
11:00 Serbska koparska wubranka žonow nastupi přećiwo Okcitanjankam w Mühlwaldźe