Protyka (27.07.18)

pjatk, 27. julija 2018 spisane wot:

Pjatk 27. do 29.7.   Gig-festiwal w Róžeńće

   Wjesny swjedźeń w Serbskich Pazlicach 

   12. wulki Budyski jěchanski turněr w Bošecach

Pjatk 27.7. 19:00 Hladać na zaćmiće měsačka w Budyskej šulskej hwězdarni

  19:30 Łužiske hudźbne lěćo z koncertom skupiny Amarcord w Smochčanskim Domje biskopa Bena

Sobotu 28.7. 10:00 Dźeń rangerow w biosferowym rezerwaće Hornjołužiska hola a haty

  14:00 62. třělenje na worjoła w Němskopazličanskim sportowym centrumje

  17:00 Hudźba „Pišćele w pjećich“ w Kamjenskej hłownej cyrkwi

  17:15 Łužiske hudźbne lěćo z koncertom „Spožč nam měr“ w Budyskej tachantskej cyrkwi

  19:00 Koncert z rockowymi legendami na Kamjenskej Pastwinej horje

  19:30 Łužiske hudźbne lěćo z a-cappella-wariacijemi romantiki, folka, jazza a popa w Smochčanskim Domje biskopa Bena

  19:30 Swójbne zarjadowanje „Njetopyrje“ w Kamjenskim elementariju

  19:30 Łužiske hudźbne lěćo – pišćelowy koncert z cyrkwinohudźbnym direktorom Friedemannom Böhmu a studentom hudźby Johannesom Krahlom w Budyskej tachantskej cyrkwi

  19:30 Łužiske hudźbne lěćo „Fiori musicali“ w Kamjenskej klóšterskej cyrkwi

Protyka (20.07.18)

pjatk, 20. julija 2018 spisane wot:

Pjatk 20. do 22.7.   Wjesny swjedźeń w delnich Sulšecach

Pjatk 20.7. 20:00 Wotewrjenski koncert Łužiskeho hudźbneho lěća „Wěčna, wěčna nadźija! 1018 / 2018 – 1000 lět Budy­ski měr“ z Drježdźanskim komornym orchestrom Sinfonietta w Budyskej tachantskej cyrkwi

  20:00 Koncert ze spěwarjom Timom Fischerom a pia­nistom Thomasom Dörschelom w Małowjelkowskich sotrownjach

Sobotu 21. a 22.7.   Dworowy swjedźeń w Halštrowskej Hollandec hornčerni

   Rjemjeslniske wuměłske wiki před Njeswačanskim hrodom

Sobotu 21.7.   Festiwal Break the Rules při Bjerwałdskim jězoru

   Dźěćacy a lětni swjedźeń w Hodźiju

  10:00 Integratiwny volleyballowy turněr w starej Kamjen­skej kupjeli

  14:00 Wustajeńca dźěłow blidarskich wučomnikow w Kamjenskim zawodźe Ewag z nowinarskej rozmołwu

  17:15 Koncert Łužiskeho hudźbneho lěća „Budź nětk spokojena, moja duša“ w Budyskej tachantskej cyrkwi

  17:30 Zarjadowanje „Zbožowna yoga“ w Małowjelkowskich sotrownjach

  19:00 „W swětle 1000 swěčkow“ – zahrodowa nóc na kló­šterskej zahrodźe w Pančicach-Kukowje

  20:00 Wječork z filmytwórcom Uwe Dieckhoffom w Małowjelkowskich sotrownjach

Protyka (13.07.18)

pjatk, 13. julija 2018 spisane wot:

Pjatk 13. do 15.7.   5. studnjowy swjedźeń we Wětošowje

   21. mjezynarodny gmejnski swjedźeń w Njebjelčicach

   Wjesny swjedźeń a 20 lět wjesny a młodźinski klub Smječkecyo

Pjatk 13.7. 19:00 Wobkedźbować hwězdy w juliju; w Budyskej šulskej­ hwězdarni

  20:00 Žonjace stawizny z Noru Gomringer a Philippom Scholzom w Małowjelkowskich sotrownjach

Sobotu 14. a 15.7.   17. błótowske rjemjeslniske a burske wiki w Bórko­wach

Sobotu 14.7. 10:00 „Serbska rěč w praksy“ – čołmikowanje wot Bórkow­skeho hosćenca „K zelenemu róžkej“

  13:00 Mjezynarodny wolejbulowy turněr z migrantami na Njebjelčanskim sportnišću

  17:30 Zarjadowanje „Zbožowna yoga“ w Małowjelkowskich sotrownjach

  20:00 Konzert z Günterom „Babyjom“ Sommerom w Małowjelkowskich sotrownjach

Njedźelu 15.7. 11:00 Pittiplatsch a jeho přećeljo na wopyće w Złokomorowskim amfiteatrje

  14:00 Lětni swjedźeń w parku Rakečanskeho domu seni­orow z Porchowskimi muzikantami

  14:00 Serbsko-němska namša w Złokomorowskej Serbskej­ cyrkwi

  15:00 Koncert z młodym serbskim organistom Johannesom Krahlom w Budestečanskej cyrkwi

  15:00 Koncert z orchestrom Łužiska brunica we Wochožanskim parku błudźenkow

Protyka (06.07.18)

pjatk, 06. julija 2018 spisane wot:

Pjatk 6. do 8.7.   Wjesny swjedźeń w Lěsce (Lieske) pola Wóslinka

   Wubědźowanje Simson-mopedow při nahłej skłoninje přibrjoha w Lejnom (Geierswalde)

Pjatk 6. a 7.7.   Diskoteka kuntworow w Salowje

   Sportowy swjedźeń Rakečanskeho ST

Sobotu 7. a 8.7.    Dźěćacy swjedźeń z wikami starožitnosćow na Jaku­becec twjerdźiznje w Mortkowje

Sobotu 7.7. 8:00 Wolejbulowy turněr Captainscup we Worklecach

  10:00 Wodźenje po zornowcowej wsy Zemicach­Tumicach

  10:00 Přirodowědna ekskursija Kamjenskeho Muzeja zapadneje Łužicy z Bodom Pleskym k wulkim larwam­ kobołkoweje krokawy při Rakečanskich hatach

  11:45 Wuhladko na MDR

  14:00 Zelowe wodźenje po Miłočanskej skale Při Kra­bato­wym kamjenju

  16:00 Wodźenje „Na slědach Wojerowskeho čestneho wobydlerja a nana kompjutera Konrada Zusy“ wot Wojerowskeho hrodu

Njedźelu 8. do 13.7.   Prózdninski camp „Stare a tradicionalne rjemjesło“ w Dołhoboršćanskej přirodoškitnej staciji

Njedźelu 8.7. 9:00 Prózdninske pućowanje NABU po Dubrjenskim bahnje – start: w Michałkach

  9:00 Wuchodoněmske wubědźowanje w jězdźenju z kartom na Łazowskej kartowej čarje

Protyka (29.06.18)

pjatk, 29. junija 2018 spisane wot:

Pjatk 29. a 30.6.   Wjesny swjedźeń a 120lětne wobstaće dobrowólneje wohnjoweje wobory w Bórkhamorje

Pjatk 29.6. do 1.7.   Wjesny swjedźeń w Nowej Wjesce

   18. mjezynarodna folklorna lawina w Lubnjowje, Bórkowach a Starej Darbni

   26. Hućinjanski wjesny a hatny swjedźeń

Pjatk 29.6. 19:00 Prezentacija knihi Rolanda Martija a Pětša Janaša „Zhromadźene spisy Mata Kosyka“ w Cho­ćebu­skim Serbskim domje

  20:00 Koncert z Lilly Passion a Bärbel Röhl we wobłuku kulturneho lěća w Małowjelkowskej sotrowni

  20:00 Romantiske nócne wodźenje po Baršćanskej róžo­wej zahrodźe

Sobotu 30.6. a 1.7.   Wjesny swjedźeń w Koćinje

Sobotu 30.6. 9:00 Wuswědčenski mytowanski dźeń w Małowjelkowskim prazwěrjencu

  14:00 Dźeń wotewrjenych duri w Stróžanskim šulskim muzeju „Korla Awgust Kocor“

  16:00 Prezentacija CDje folklorneje skupiny towarstwa Kólesko„Slěpe jena rjana wjeska – Ludowe spiwy a kěrluše ze Slěpjańskeje wosady“ na Rownjanskim Njepilic statoku

  20:00 Koncert z Rolandom Kaiserom na Kamjen­skej Pastw­inej horje

  21:00 Asparagus-reloaded-party w Koćinje

Njedźelu 1. do 6.7.   XVI. wšosokołski zlět w Praze

Protyka (22.06.18)

pjatk, 22. junija 2018 spisane wot:

Pjatk 22. a 23.6.   Zarjadowanski rjad pod hesłom „A móžu so hišće dopomnić ...“ k wopominanju hudźbutwórca Gerhar­da Gundermanna we Wojerowskej Kulturnej fabrice

Pjatk 22. do 24.6.   10lětne wobstaće Chróšćanskeje putniskeje hospo­dy z mnohimi poskitkami

Pjatk 22.6. 19:00 „Swjedźeń lětnjeje swětłeje nocy“ w Brětnjanskej dworowej kofejowni

  19:00 Koncert „Dvořák a Sibelius“ w Budyskej Marje-Marćinej cyrkwi

  19:00 Wotewrjenje fotoweje wustajeńcy w Chróšćanskej putniskej hospodźe a multimedia-přednošk

  19:30 Koncert z Rowniskimi glosami na Worcynskim hrodźe

Sobotu 23. a 24.6.   47. jěchanski a skakanski turněr w Kulowje

   Swjedźeń Ralbičanskeje wohnjoweje wobory składnostnje jeje 75lětneho wobstaća

Sobotu 23.6. 10:00 Dźeń wotewrjenych duri w Budyskej dróhomištrowni na Nowosólskej 60

  17:00 Openair-koncert z Gerhardom Schönu na Koklic statoku w Chrósćicach

  19:30 Koncert SLA „Klasika na hrodźe“ na Mortkowskej Jakubecec twjerdźiznje

  20:00 Public-viewing hry koparskich swětowych mišterstwow Němska – Šwedska na Koklic statoku w Chrósćicach

  20:00 Přednošk wo putnikowanju z Hansom C. Henningom w Chróšćanskej putniskej hospodźe

Protyka (15.06.18)

pjatk, 15. junija 2018 spisane wot:

Pjatk 15. do 17.6.   8. mjezynarodny festiwal dudakow w Slepom

   Jěchanski a skakanski turněr w Jěžowje

   Wjesny rock w Němcach

   22. koparski turněr starych knjezow wo pokal Serbskeho Sokoła w Pančicach-Kukowje

  19:00 Rozmołwa z ministerskim prezidentom Michaelom Kretschmerom we Wojerowskej Łužiskej hali

  20:30 „Tam, hdźež měsačk swěći“– romantiski koncert z baletom SLA w Smochćicach

Sobotu 16. a 17.6.   Wjesny swjedźeń w Kinajchće składnostnje 450. wobstaća wsy

  10:00 Budyski wokrjesny wohnjowoborny dźeń a 130. jubilej Njeswačanskeje wohnjoweje wobory

  14:00 Serbski swjedźeń we wobłuku Choćebuskeho měšćan­skeho swjedźenja w Puškinowym parku

  17:00 Zjawne wodźenje po sociokulturnym centrumje Krabatowy kamjeń w Miłoćicach

  20:00 10lětne wobstaće „Radworskeje bary“ w Radworskim młodźinskim klubje

  20:30 „Tam, hdźež měsačk swěći“– romantiski koncert z baletom SLA w Smochćicach

Njedźelu 17.6.   Zahajenje Karla Mayjowych hrow na Biskopičanskim lěsnym jewišću (do 1. julija)

  10:00 Serbski ewangelski domizniski dźeń Wojerowskeho regiona w Blunju

  10:30 Klóšterski a swójbny swjedźeń Budyskeho wo­krje­sa w Pančicach-Kukowje

Protyka (08.06.18)

pjatk, 08. junija 2018 spisane wot:

Pjatk 8. do 10.6.  Wjesny swjedźeń w Jaseńcy

   25. Schiebockske dny

   48hodźinska akcija

   Wjesny swjedźeń a 450lětne wobstaće Bjezdowow

   Swjedźeń Zhorjelskeje piwarnje Landskron

  19:00 12. čitanska nóc w Budyskim Dźiwadle na hrodźe

  19:00 Rakečanska chórowa serenada při Pawołskej šuli

Sobotu 9. a 10.6.   Hornjołužiski wuměłstwowy bus po puću

   675. wobstaće Wulkeje Dubrawy

  10:00 Zetkanje oldtimerowych jězdźidłow w Hórnikečanskej Energijowej fabrice

  14:00 Dźeń wotewrjenych duri w Ludowym nakładni- stwje Domowina składnostnje jeho 60lětneho wobstaća

  14:00 Dźeń wotewrjenych duri w Domje Měrćina Nowaka­ w Njechornju

  14:00 Nadróžny swjedźeń při Kamjenskich klóšterskich wrotach

  15:00 Duchowna hudźba z chórom Budyskeho Serb­skeho gymnazija pod nawodom Friedemanna Böhmy w cyrkwi swj. Marije w čěskich Hejnicach

  17:30 Serbski ludowy ansambl předstaji zhudźbnjenu stawiznu wo worakawcomaj Maksu a Moricu na žur­li Budyskeho SLA

  18:00 Dołha nóc kultury w Budyšinje – mjez druhim w Smolerjec kniharni

  18:00 Předstajenje němeho filma „Cuzy ptak“ z live-přewodom na klawěrje w Budyskej Röhrscheidtowej bašće SLA

Protyka (01.06.18)

pjatk, 01. junija 2018 spisane wot:

Pjatk 1. do 3.6.   Staroměšćanski swjedźeń we Wojerecach

   45. dźěćacy a wjesny swjedźeń w Čornym Chołmcu

   Jěchanski turněr w Holešowskej Dubrawce

Sobotu 2. a 3.6.   72. serbski ewangelski cyrkwinski dźeń w Hodźiju

   Swójbny swjedźeń na Kamjenskim lětanišću

  9:30 Wukubłanske wiki w Lubijskim zarjadowanskim parku

  14:00 Zelowe wodźenje po Miłočanskej skale

  19:00 Spěwny Consorcium Seniorow prezentuje swoju prěnju CD na žurli Budyskeho Serbskeho domu

  20:00 Staroměšćanski swjedźeń we Wojerowskej kufa

  22:30 Prapremjera Jana Cyža w Podstupimskim Wuměłstwowym domje sans titre

Njedźelu 3.6.   Wubědźowanje dumperowcow w braniborskim Bad Freienwaldźe

  10:00 Dźeń wotewrjeneho dwora na Wojerowskej dźěćacej a młodźinskej farmje Křesćansko-socialneho kubłanskeho skutka

  10:00 „Dźeń kamjenja“ we Wochožanskim parku błudźenkow

  10:00 Dźěćacy swjedźeń we Wojerowskim zwěrjencu

  10:00 6. błótowski ludowy a drastowy swjedźeń w Bórkowach

  12:00 „Serbska njedźela“ we Wojerecach

  15:30 Koncert duchowneje hudźby Drježdźanskich kapałnikow w Budyskej tachantskej cyrkwi

Protyka (25.05.18)

pjatk, 25. meje 2018 spisane wot:

Pjatk 25. do 27.5.   1016. Budyske nalěćo

   Swjedźeń gmejny Halštrowska Hola w Narću

  18:30 Přednošk na temu žiwjenjahódna wjes na Njebjelčanskej gmejnskej žurli

  19:30 Dźiwadźelnik Rainer Gruß swjeći 30. jewišćowy jubilej w Budyskim NSLDź

Sobotu 26. a 27.5.   Srjedźowěkowski swjedźeń za Dešnjanskej cyrkwju

   Wjesny swjedźeń w Kulowcu

   Wjesny swjedźeń w Konjecach-Šunowje

  9:00 Screeningowy dźeń w Budyskej chorowni

   Festiwal „PolkaBEATS“ w Błótach

  9:30 Wojerowski měšćanski sportowy swjedźeń

  11:00 Dźeń wotewrjenych duri w Połpičanskim lěsnym šulskim domje

  17:00 Mejemjetanje w Róžeńće

  18:00 10. Kamjenska nóc cyrkwjow a muzejow

  18:00  Šěrachowska nalětnja nóc na Hornim torhošću

  19:00 7. bal narodneje drasty na žurli Ćišćanskeho hosćenca „Zeleny wěnc“

  19:30 Pišćelowy koncert z Feliksom Brojerjom we wobłuku Smochčanskeho jewišća w Domje biskopa Bena

  20:00 Mejemjetanje w Salowje

Njedźelu 27.5.  Dźeń wotewrjenych domow ze stołom po wšej Hornjej Łužicy

  10:00 Kamjenske politiske rańše piwko „Ruska wčera a dźensa“ w měšćanskim dźiwadle

  13:00 Muzejowy dźeń w Njeswačidle

  14:00 Wubědźowanje wohnjowych woborow wo pokal města Kulowa w delnich Sulšecach

nawěšk

SERBSKE NOWINY podpěruja:

Novi Sad – kulturna stolica Europy

nowostki LND