Protyka (06.12.19)

pjatk, 06. decembera 2019 spisane wot:

Pjatk 6.12. 19:00 Koncert z Berndom Pittkuningsom w Radom (Radens­dorf)

  19:00 Adwentne spěwanje z chórom Židźino w Narćanskim wobydlerskim domje

Sobotu 7.12.   Adwentne paslenje dźěći na Chróšćanskej farje

  8:00 Wodźenje po Wojerowskim zwěrjencu pod hesłom­ „Coo wotuća“

  11:00 Adwentne wiki w Kulowje

  14:00 Pólsko-serbska swójbna adwentnička z předstajenjom pólskorěčneho awdiowidejoweho přewodnika za dźěći w Budyskim Serbskim muzeju

  14:00 Adwentne wiki w Rakecach

  15:00 „Wiki rjanych wěcow“ pod Budyskej Mikławšskej wěžu

  16:00 Knižna premjera „Ein wunderliches Völkchen – Mord, Totschlag, Zank und Streit und andere wundersame Geschehnisse aus oberlausitzischen Städten und Dörfern“ w Malešanskej cyrkwi

  16:30 Adwentny koncert w cyrkwi klóštra Marijineje hwězdy

  19:30 Rejwanski kruch Serbskeho ludoweho ansambla „Wosrjedź nocy“ na žurli Budyskeho SLA

  19:45 9. dohodowny beneficny koncert muskeho kwarteta PoŠtyrjoch w Jasčanskej Rynčec bróžni

Njedźelu 8.12.   Adwentne wiki we Worklecach

  14:00 Adwentnička serbskich młodostnych w Ralbicach

  14:30 Rentnarska adwentnička gmejny Njebjelčicy w tamnišej „Bjesadźe“

Protyka (29.11.19)

pjatk, 29. nowembera 2019 spisane wot:

Pjatk 29.11. do 22.12.   636. Budyske Wjacławske wiki

Pjatk 29.11. 19:00 Wotewrjenje wosebiteje wustajeńcy „Rjemjesło a wuměłstwo“ w Kamjenskim Muzeju zapadneje Łužicy

Sobotu 30.11. a 1.12.    Adwentne wiki w Hózku

Sobotu 30.11.   Adwentne wiki we Łazu

   Adwentne wiki při Brětnjanskim wobydlerskim domje

   29. adwentne wiki w Njeswačidle

  13:00 Wotewrjenje adwentneje wustajeńcy „Moderne bože narodki ze wšeho swěta“ w Njeswačanskim domizniskim muzeju

  14:00 Adwentne wiki w Ćisku

  15:30 Adwentna show sportoweje akrobatiki we Wojerowskej Łužiskej hali

  16:00 Serbske dźěćace kino w Chróšćanskej putniskej hospodźe

  16:30 1. adwentne popołdnjo na Róžeńčanskim gmejnskim dworje

  19:00 Schadowanka w kafeteriji Choćebuskeho Delnjoserbskeho gymnazija

  19:30 Koncert ze skupinu Amarcord na žurli Budyskeho Serbskeho muzeja

Njedźelu 1.12. 9:30 Dwurěčne kemše z wužohnowanjom dźěćetka w Slepom

  11:00 Wotewrjenje hodowneje wustajeńcy na Wojerowskim hrodźe

  14:00 Wosadne popołdnjo w Slepom

  14:00 Adwentne wiki na Čornochołmčanskej nawsy

  14:30 Wotewrjenje hodowneje wustajeńcy w „Klankodźiwadło – Mój swět“ we Łazowskim Domje Zejlerja­ a Smolerja

Protyka (22.11.19)

pjatk, 22. nowembera 2019 spisane wot:

Pjatk 22.11. 19:00 Rozmołwny wječor TCM pod hesłom „Stwórba Boža – A kak z njej wobchadźamy?“ na Chróšćanskej farje

Sobotu 23.11. 19:00 Schadźowanka w Budyšinje

  19:30 2. kapičkowy wječor Kulowskeho karnewaloweho towarstwa w tamnišej wjacezaměrowej hali

Njedźelu 24.11. 17:00 Předstajenje oratorija Korle Awgusta Kocora „Serbski rekwiem“ w Žitawskej Janskej cyrkwi

Póndźelu 25. do 28.11.   Zběranje pakćikow a dalšich pomocnych srědkow za dźěći w Čěskej Towarstwa swj. Filomeny w Smjerdźečanskim kulturnym domje (stajnje wot 17 do 18 hodź.)

Srjedu 27.11. 17:30 Serbskorěčne wodźenje po wosebitej wustajeńcy Sorbian Street Style w Budyskim Serbskim muzeju

  19:00 Přednošk Evy Howitz „Mode & Tracht“ w Budyskim Serbskim muzeju

  19:00 Přednošk dr. Susanny Hozyneje wo nykusu w Budyskim Serbskim domje

Štwórtk 28.11. 17:00 Konferenca přichoda města Budyšin „Poručenja k spěchowanju demokratije“ w Budyskim krajnoradnym zarjedźe

  19:00 Zetkanje chronistow w Chróšćanskim Gmejnskim a kulturnym centrumje

  19:30 Knižna premjera „Doma we wućekach 2“ Benedikta Dyrlicha w Budyskej Smolerjec kniharni

Protyka (15.11.19)

pjatk, 15. nowembera 2019 spisane wot:

Pjatk 15.11. 18:00 „Ćišćanske wotewrjene wokno“ z Achimom Mičom­ w tamnišej wohnjowobornej gratowni

Sobotu 16.11. 14:30 Wosadne popołdnjo ze superintendentom Janom Malinkom w Bukecach

  18:00 1. kapičkowy wječor Kulowskeho karnewaloweho towarstwa w tamnišej wjacezaměrowej hali

  19:30 Kapičkowy wječor Serbskopazličanskeho karnewaloweho towarstwa z wólbami princowskeho pora w Njebjelčanskej „Bjesadźe“

  20:00 Kermušne reje w Radworskim hosćencu „Meja“

Njedźelu 17.11. 8:30 Kemše z Božim wotkazanjom w Poršicach

  16:00 Předstajenje gospeloweho oratorija „Prince of pea­ce“ w Budyskej Marje-Marćinej cyrkwi

Protyka (08.11.19)

pjatk, 08. nowembera 2019 spisane wot:

Pjatk 8. do 10.11.   4. němsko-čěske jazzowe zetkanje we Wojerecach

Pjatk 8.11. 19:30 Budyski jewišćowy bal 2019 na hłownym jewišću Budyskeho NSLDź

  19:30 Staršiski wječork k 4. fachowemu dnjej 2plus w Chróšćanskej „Jednoće“

Sobotu 9.11. 9:00 4. fachowy dźeń 2plus w Chróšćanskej „Jednoće“

  11:00 Hubertusowy nyšpor z wujěchanjom Kulow­skeho jěchanskeho towarstwa w Koćinje

  13:00 Dźěłarnička Serbskeho ewangelskeho towarstwa a Serbskeho wosadneho zwjazka na temu „Serbske­ wosadne dźěło – kak dale?“ na Budyskej Michał­skej farje

  14:00 Spominanske zarjadowanje na podawki 9. nowembra 1989 pod hesłom „Wěra, lubosć, rewo­lucija“ z předstajenjom šulerskeho dźiwadła „Změna w rjadowniskej stwě“

  15:00 11. přaza na Rownjanskim Njepilic statoku

  19:00 Ekumeniska nutrnosć a rozmołwa z časowymi swědkami składnostnje 30. róčnicy powalenja murje; w Kamjenskej Haninej cyrkwi

  19:30 Budyski jewišćowy bal 2019 na hłownym jewišću Budyskeho NSLDź

Njedźelu 10.11.   Wulke mjezynarodne rańše piwko w Kulowskej wjacezaměrowej hali

  9:30 Dwurěčne kermušne kemše z Božim wotkazanjom w Rakecach

Protyka (01.11.19)

pjatk, 01. nowembera 2019 spisane wot:

Pjatk 1. do 4.11.  Wuměna młodźiny narodnych mjeńšin Němskeje w Berlinje

Pjatk 1.11. 19:00 Wotewrjenje wustajeńcy Maje Nageloweje „unerlöst“ we Wojerowskej Kulturnej fabrice

Sobotu 2. a 3.11.   Dźeń wotewrjenych duri w Bóščanskej (Puschwitz) hornčerni

Sobotu 2.11.   Nakupowanska nóc „Romantica“ w Budyšinje

  15:00 Wosebite popołdnjo za swójby w Ćišćanskim hosćen­cu „K zelenemu wěncej“

  16:00 Předstajenje klankodźiwadła „Kolebawki“ w Ćišćan­skim hosćencu „Zeleny wěnc“

Póndźelu 4.11. 18:00 15. „Budyska akademija“ z přednoškom bywšeho triatleta Maika Petzolda na Budyskej studijnej akademiji

Wutoru 5. do 10.11.   29. Choćebuski filmowy festiwa

  18:00 Zazběh 89: Budyski wokrjes spomina na přewrót 1989; w domje Pětroweje wosadyo

Srjedu 6.11. 11:30 Předstajenje CD „Knjez Mróz a knjeni Zyma“ w Radworskej zakładnej šuli

  19:00 Hłowna wólbna zhromadźizna ZSST we Wojerowskim Domowinskim domje

  19:00 Čitanje z Benedikta Dyrlicha ze swojeje knihi „Doma­ we wućekach“ w Stróžanskim (Wartha) Domje tysac hatow

  19:00 Předsydstwo Kamjenskeje župy „Michał Hórnik“ na gmejnskim zarjedźe w Chrósćicach

Protyka (25.10.19)

pjatk, 25. oktobera 2019 spisane wot:

Pjatk 25.10. 19:00 Wječor pod hesłom „Wotkrywamy sej nazymske hwězdy na njebju“ w Budyskej hwězdarni

  19:00 Wosadne kermušne reje w Chrósćicach

Sobotu 26.10. 8:00 Dźeń pječenja ke kermuši na Rownjanskim Njepilic statoku

  14:00 Nazymski swójbny dźeń w Stróžanskim (Wartha) Domje tysac hatow

  20:00 Delnjoserbski popowy koncert „SerbPop“ w Choćebuskim Gladhousu

Njedźelu 27.10. 11:00 Łužiske literarne dopołdnjo k 80ćinam Michała Lorenca w Budyskim Dźiwadle na hrodźe

  15:00 16. kermuša na Rownjanskim Njepilic statoku

  15:00 Kofejpiće a nazymski koncert z Ćišćanskej rejwanskej skupinu w Radworskim hosćencu „Meja“

  17:00 Předstajenje hornjoserbskeje inscenacije „Łapanje šefa“ w Budyskim Dźiwadle na hrodźe

Póndźelu 28.10. 19:00 Rozpominanski wječor z filmom w Budyskim ekumeniskim tachantskim wobchodźe

Wutoru 29.10. 10:00 Předstajenje hornjoserbskeje inscenacije „Łapanje­ šefa“ w Budyskim Dźiwadle na hrodźe

  19:00 Wotewrjenje wustajeńcy „Narod a mjeńšiny w Euro­pje w 19. a 20. lětstotku“ w Smochčanskim Domje biskopa Bena

Protyka (18.10.19)

pjatk, 18. oktobera 2019 spisane wot:

Pjatk 18. do 20.10.   Oktoberski swjedźeń w Rachlowje

Pjatk 18.10. 19:00 9. filmowy festiwal amaterow „7 mjeńšinow“ we Wo­jerowskej Kulturnej fabrice

Sobotu 19.10. 9:30 Wulke pokazkowe wudźenje při Wulkim Ballackec haće mjez Złyčinom (Litschen) a Šćeńcu (Steinitz)

  10:00 Jabłukowy swjedźeń w a wokoło Skanečanskeje (Cannewitz) jabłukoweje bróžnje

  16:00 Oktoberski swjedźeń w Nowosličanskej Dinerec kulturnej bróžni

  18:30 Wulki hrodowy bal z wustupom Serbskeho ludowe­ho ansambla na Mortkowskej Jakubec twjerdźiznje

Njedźelu 20.10. 11:00 Swójbny akciski dźeń „A žrawc ma zuby“ w Kamjenskim Muzeju zapadneje Łužicy

  11:00 Nazymski swjedźeń ze swinjorězanjom, zmije­pušćenjom a kinom w Čornochołmčanskim Kraba­towym młynjeo

  16:00 Nazymske baje ze wšeho swěta we Wojerowskim hrodźe

Póndźelu 21. do 25.10.   Šulerska medijowa akademija w Budyšinje

  9:30 Předstajenje klankodźiwadła „Kolebawki“ w Chróšćanskej pěstowarni „Chróšćan kołć“

  10:00 Předstajenje programa Serbskeho ludoweho ansam­bla „Maks a Moric“ w Budyskim SLA

Protyka (11.10.19)

pjatk, 11. oktobera 2019 spisane wot:

Pjatk 11.10. 19:00 12. Kulowska nakupowanska nóc

Sobotu 12.10. 9:30 Rybarski swjedźeń při Wysočanskim (Weißig) Starym­ haće pola Wóslinka

  10:00 Kermušne wiki w Koćinskim Krabatowym mloko­wym swěće

  13:00 Posedźenje Serbskeho sejma w Ewangelskej wysokej šuli (stwa 3-317B) na Dürerowej dróze 25 w Drježdźanach

  19:30 Předstajenje hornjoserbskeje inscenacije „Łapanje­ šefa“ w Budyskim Dźiwadle na hrodźe

Njedźelu 13.10.   Kermuša w Kulowje, Hbjelsku (Gebelzig) a Hornim­ Wujězdźe (Uhyst am Taucher)

  10:00 Nazymske wiki z přehladku družin jabłukow w Slepjanskim Serbskim kulturnym centrumje

  10:00 Tradicionalny nazymski swjedźeń z kirbsowym wubědźowanjom na rybarskim dworje w Małym Holešowje

  14:00 Hudźbny nyšpor TCM k spominanju na 225. po­smjertniny Michała Wałdy w Baćońskej cyrkwi

  17:00 Předstajenje hornjoserbskeje inscenacije „Łapanje šefa“ na Chróšćanskej Krawčikec žurli

Protyka (04.10.19)

pjatk, 04. oktobera 2019 spisane wot:

Pjatk 4.10.   Zahajenje Serbskeho kulturneho lěta w Liberecu

  18:30 Předstajenje oratorija „Hrodźišćo“ Měrćina Weclicha z 1. serbskej kulturnej brigadu kaž tež z chórom a orchestrom Serbskeho ludoweho ansambla w awli Liberecskeje TU

Sobotu 5. a 6.10.   Domchowanka w Čornochołmčanskim Krabatowym młynje

Sobotu 5.10. 10:00 Dźěłarnička „Sorbian Street Style“ za młodostnych w Budyskim Serbskim muzeju

  10:00 Rybarski swjedźeń w Radworju

  18:00 Duchowny koncert Mainzskeho tachantstwa w cyrkwi klóštra Marijineje hwězdy w Pančicach-Kukowje

  19:00 Nazymske reje Kamjenskeje župy „Michał Hórnik“­ składnostnje 10lětneho wobstaća kapały Con-takt w Chróšćanskej „Jednoće“

Njedźelu 6.10.   Kermuša w Budestecach (Großpostwitz) a Wjazońcy (Neukirch)

  10:00 Nazymski swjedźeń z wikami na Budyskej Bohatej hasy

  10:00 Finisaža projekta Land Art w Miłočanskej skale „Krabatowy kamjeń“

  14:00 Wubědźowanje wo kirbsowy pokal wohnjoweje wobory w delnich Sulšecach

  14:30 Kofejpiće a nazymski koncert ze Smjerdźečanskej rejwanskej skupinu a folklornej skupinu Sprjewjan w Njebjelčanskej „Bjesadźe“

nawěšk

SERBSKE NOWINY podpěruja:

Novi Sad – kulturna stolica Europy

  • Serbska lajska dźiwadłowa skupina Šunow-Konjecy je swoju nowu komediju "Ludźo njedźiwaće so" 9. nowembra prapremjernje w Šunowskej Fabrikskej hospodźe předstajiła. tule namakaće někotre impresije z inscenacije. 

Tohorunja tón kónc tydźenja su w Ketl

nowostki LND