Pjatk 19.-21.6. Swjedźeń k 30lětnemu wobstaću Wětrowskeho oldtimeroweho kluba
19:00 Čitanska nóc w Budyskim Dźiwadle na hrodźe
Sobotu 20. a 21.6. Wjesny swjedźeń w Kinajchće
10:00 Dźeń wotewrjenych duri wohnjoweje wobory w Michałkach
13:00 Regata wodosportoweho towarstwa k zawrótej słónca při Bjerwałdskim jězoru
14:00 Serbski zabawny swjedźeń w Choćebuskim Puškinowym parku
14:30 Dźeń wotewrjenych duri w Němčanskim domje žiwjenskeje pomocy
Njedźelu 21.6. 10:00 Serbsko-němske kemše we Wětošowskim hrodowym parku
11:00 Towarstwa wokoliny a města Wojerec prezentuja so w měšćanskej bibliotece
11:15 Matineja z Róžu Domašcynej a Janom Cyžom na Wojerowskim hrodźe
13:00 Wubědźowanje wohnjowych woborow wo měšćanski pokal w Sulšecach pola Kulowa
13:00 Janske jěchanje w Kózlem
14:00 Klóšterski a swójbny swjedźeń w Pančicach
17:00 Koncert z Přezpólnymi na Lichańskim hrodźe
19:00 Koncert ze spěwytwórcom Thomasom Knorrom w Budyskej Starej wodarni
Póndźelu 22.6. 17:00 Diskusija w Budyskim Kamjentnym domje „Njepřećelskosć napřećo cuzym“
Srjedu 23.6. 15:00 „Kofej w třoch“ w Budyskim Serbskim muzeju
Pjatk 12. do 14.6. Molerska dźěłarnička Spěchowanskeho kruha za serbsku ludowu kulturu w Čornym Chołmcu
Sobotu 13.6. 10:00 Dźeń wotewrjenych duri Budyskeje župy w Domje Měrćina Nowaka-Njechorńskeho
19:30 Duchowny koncert 1. serbskeje kulturneje brigady w Chróšćanskej cyrkwi
20:30 Literarno-hudźbne předstajenje „Rekwiem za Mata Starika“ w Budyskim Serbskim muzeju
20:00 Diskoteka kuntworow w Salowje
Njedźelu 14.6. 16:00 Lětni koncert chóra Meja před Radworskej Starej cyrkwičku
Póndźelu 15.6. 17:00 Casting SLA za projekt „Armida“
Srjedu 17.6. 19:00 Předstajenje knihi „Serbske drogotki“ w Choćebuskim Serbskim muzeju
Pjatk 19.-21.6. Swjedźeń k 30lětnemu wobstaću Wětrowskeho oldtimeroweho kluba
Sobotu 20.6. 14:00 Wotewrjenje wustajeńcy „Wuměłcy Hornjeje Łužicy“ w Połčnicy
Njedźelu 21.6. 10:00 Serbsko-němske kemše we Wětošowskim hrodowym parku
14:00 Klóšterski a swójbny swjedźeń w Pančicach
Sobotu 6.6. 9:30 Wukubłanske wiki w Lubijskim wikowym
a zarjadowanskim parku
15:00 Beachvolleyballowy turněr w Ralbicach
16:00 Swójbny musical „Krabat a potajna kniha“
we Wojerowskej Łužiskej hali
16:30 Swjedźenske zarjadowanje Serbskeje drastoweje skupiny Židźino při tamnišej starej šuli
Njedźelu 7.6. 10:00 Jörg Tausch prezentuje na Ćišćanskim dworje projekt „KunstLandStrich“
10:00 Měšćanski dźěćacy swjedźeń na Wojerowskim hrodźe a w zwěrjencu
10:00 Dźeń kamjenjow we Wochožanskim parku
błudźenkow
13:00 11. muzejowy swjedźeń w Njeswačidle
14:00 Šulerjo wodźa w Hórnikečanskej energijowej fabrice po wustajeńcy „Kunst am Werk“
14:00 Dźěćacy cirkus w Biskopičanskim zwěrjencu
Wutoru 9.6. 18:00 Zetkanje zwjazkarstwa Budyšin wostanje pisany w Budyskim Kamjentnym domje
19:00 Hłowna a wólbna zhromadźizna Serbskeho muskeho chóra Delany w Konjecach
Pjatk 29. do 31.5. Budyske nalěćo
10. srjedźowěkowski swjedźeń w Dešnjanskim muzeju
19:30 Serbske młodźinske dźiwadło při NSLDź „Wokomik prošu“ w Budyskim Dźiwadle na hrodźe
Sobotu 30. a 31.5 Wjesny swjedźeń w Kulowcu
9:30 Volleyballowy turněr delnjoserbskeje młodźiny
w Prjawozu
11:00 Literarny brunch „jejko k snědani“
we Wojerowskej kulturnej fabrice
14:00 Dźěćacy swjedźeń na Mortkowskej twjerdźiznje
15:00 Swjedźeń towarstwow w Hórnikečanskim
wobydlerskim centrumje
17:00 Koncert z oratorijowym chórom Wojerecy
w tamnišej Janskej cyrkwi
20:00 Mejemjetanje ze zabawu w Salowje
Njedźelu 31.5. 9:00 Wulki dźěćacy swjedźeń
wokoło Ramnowskeho hrodu
10:00 Dźeń wotewrjenych tykowanych domow
w Hornim kraju
11:00 Wodźenje po Wětničanskim parku k dnjej parka
Póndźelu 1.6. 10:30 Dźěćacy swjedźeń w Małowjelkowskim prazwěrjencu
Sobotu 23.5. 19:00 Błótowska powěsćowa nóc SLA „Přerada“
w Bórkowach
19:00 Wulka party při sportnišću w Pěskecach ze serbskimaj kapałomaj SerBeat, JANKAHANKA kaž tež z duom Mjutah Official a DJom R. Meinertom
Njedźelu 24.5. 9:30 Dwurěčne kemše w Hodźiju
19:00 Błótowska powěsćowa nóc SLA „Přerada“
w Bórkowach
Póndźelu 25.5. 9:30 Dwurěčne kemše z Božim wotkazanjom
w Slepom
14:00 Serbska namša w Turjeju
Srjedu 27.5. 10:00 Premjera NSLDź „Zgubjone a namakane“
w Janšojskej zakładnej šuli
19:00 Pokaza so njeskrótšena wersija filma „Rublak“
w Budyskim Serbskim muzeju
Štwórtk 28.5. 19:00 Předstajenje dźiwadłoweje hry Ericha Loesta „Ratzel speist im Falco“ w Budyskim wopomnišću
19:30 Forum Serbskich Nowin w Budyskim Serbskim domje
Pjatk 29. do 31.5. Budyske nalěćo
10. słowjanski swjedźeń srjedźowěka
w Dešnjanskim muzeju
15:00 Hłowna zhromadźizna Maćicy Serbskeje
w Choćebuskim Serbskim domje
15:30 Zjawne wodźenje po Ralbičanskej šuli
Pjatk 15.-17.5. Wjesny swjedźeń w Němcach
19:00 Čitanje Jurja Łušćanskeho ze zběrki „Čerwjeń brěškow“ w Praskej Hórnikowej łužiskoserbskej knihowni
20:00 Předstajenje hry „Vaje iz sedenja“ słowjenskeje lajskeje dźiwadłoweje skupiny Šentjanž w Chróšćanskim Hórnikowym domje
Sobotu 16.5. 20:00 Koncert „Wočiń woči“ w Budyskim Kamjentnym domje
Njedźelu 17.5. 14:30 Wotewrjenje wustajeńcy „Puć k němskej jednoće“ we wopomnišću Budyšin II
15:30 Nalětni koncert chóra Lipa w klóšterskej zahrodźe w Pančicach-Kukowje
Póndźelu 18.5. 17:00 Posedźenje Budyskeho wokrjesneho sejmika w krajnoradnym zarjedźe
Wutoru 19.5. 19:00 Premjera knihi LND „Ze žohnowanjom na puć“ w awli Šule Ćišinskeho w Pančicach-Kukowje
19:30 Podijowa diskusija z kandidatami za wólby Budyskeho wyšeho měšćanosty we hłownym domje NSLDź
Srjedu 20.5. 18:00 Serbske blido w Choćebuskim Serbskim muzeju
Štwórtk 21.-22.5. 21. dny serbskeho dźěćaceho dźiwadła w dźěćacym přebywanišću „Nad Brusnikom“ w Běłej Wodźe
Pjatk 8.5. 19:00 Program madźarskich a Radworskich šulejow na žurli Radworskeje „Meje“
19:00 Tradicionalny nalětni koncert na Worcynskim hrodźe z chórom Meja
19:30 Přednošk Juliana Nyče pola Bizoldec w Haslowje
19:30 Wotewrjenje noweje wustajeńcy Jana Buka w Choćebuskim Serbskim muzeju
19:45 Wopomnjenske zarjadowanje składnostnje znowazałoženja Domowiny w Chrósćicach
Sobotu 9./10.5. Hornčerske wiki w Halštrowje
9:30 Keramiska dźěłarnička Spěchowanskeho kruha za serbsku ludowu kulturu we Wulkej Dubrawje
10:00 Posedźenje Zwjazkoweho předsydstwa Domowiny w Choćebuskim delnjoserbskim internaće
17:30 Kamjenska nóc cyrkwjow a muzejow
Njedźelu 10.5. 14:30 Oficialne wotewrjenje Njebjelčanskeje pěstowarnje
Póndźelu 11.5. 17:00 Posedźenje wokrjesneho wuběrka Budyskeho wokrjesneho sejmika
19:30 Přednošk wo islamje a křesćanstwje w Smochčanskim Domje biskopa Bena
Srjedu 13.5. 19:00 Rakečanska serbska bjesada w farskej bróžni
Pjatk 1.–3.5. 25. mejemjetanje w Pančicach-Kukowje
10:00 Swójbny swjedźeń na Budyskich Žitnych wikach
10:00 Dźeń wotewrjenych duri wohnjoweje wobory w Budyskej wohnjostraži
10:00 Nalětnja sadźenska bursa we Wochožanskim parku błudźenkow
11:00 Nalětni swjedźeń w Čornochołmčanskim Krabatowym młynje
11:00 Wodźenje po historiskej Hórnikečanskej energijowej fabrice
15:00 Mejemjetanje w Kamjenej
15:30 Swjedźenske zarjadowanje „200 lět Wjercha Pücklerowy park“ při Mužakowskim hrodźe
15:30 Zetkawanski dźeń we Wojerowskim zwěrjencu
Sobotu 2.5. 10:00 Nalětni swjedźeń na Ćišćanskim dworje
15:00 „Wotewrjeny biodwór“ pola Čóškec w Ralbicach
19:00 Koncert z Classic Brass a prof. Matthiasom Eisenbergom w Kamjenskej hłownej cyrkwi
20:00 Budyski korčmowy swjedźeń – w „Culinariumje“ hraje kapała SerBeat
Njedźelu 3.5. 9:00 Łužiski kćenjowy běh na Kamjenskim torhošću