Po šuli do prózdnin hejsowali

štwórtk, 05. julija 2018 spisane wot:
Wot dźensnišeho maja tež šulerjo w Braniborskej swoje zasłužene lětnje prózdniny. Po wudźělenju wuswědčenjow su so wčera runja 286 082 holcam a hólcam z 915 šulow kraja dźěći zakładneje šule na Drjowkowskej w Choćebuzu hejsujo domoj nastajili (na foće). Hižo wutoru běchu na Choćebuskim Delnjoserbskim gymnaziju šulske lěto­ 2017/2018 zakónčili. K tomu wotmě so wulki lětni šulski swjedźeń. Najprjedy tam najlěpšich šulerjow počesćichu a wječor wotmě so koncert z chórom, ze solistami a wše­lakimi skupinami kubłanišća. Z nawodu chóra Geraldom Schönom a wučerku Waltraud Štoltowej wšitcy wjesele spěwachu a hudźachu. Foto: Michael Helbig

Serbski gymnazij Budyšin

srjeda, 04. julija 2018 spisane wot:
Alena Bětnarjec, Juliana Bjeńšec, Till Blania, Lucretia Brězanec, Axel Brückner, Christiana Bukec, Pawoł Cyž, Michał Donat, Angelina Drager, Lieselotte Drahtfach, Pětr Dźisławk, Hagen Fiebig, Aaron Geißler, Jan Glaser, Elisabeth Hauschild, Luisa Heinke, Clara Heller, Rachel Heyder, Eddie Hinrichsen, Lukaš Hrjehor, Kira Hrjehorjec, Egon Hübner, Emely Jurk, Florian Kießlich, Leticija Kilankec, Nicole Knauer, Ann-Marie Leidig, ­Caroline Nitschke, Jodie Noack, Paul Noack, Clemens Pafelinsky, Nick Peter, Villö Poldrack, Sophie Poldrakec, Bianka Rachelic, Terezija Rawšec, Anna Lilli Richter, Antonia Röhr, Anna Schmidtke, Lea Šefrichec, Jan ­Šołta, Henrik Tscherny, Amelie Unglaube, Filip Zahrodnik, Gabriel Zahrodnik, Antonius Zamora-Gonzalez Foto: Matej Dźisławk

Serbska wyša šula Budyšin

srjeda, 04. julija 2018 spisane wot:

rjad. 10a: Sarah Eißler, Vanessa Filo, Lilly Marie Glombik, Sophie Kasper, Luiza Koskec, Antonia Lehder, Pauline Rieck, Lisa Schäfer, Franz Bude, Philipp Falkenau, Louis Marsch­ner, Paul Matzke, Julian Mogg, Felix Schöne

rjad. 10b: Analena Adawy, Natalie Bothe, Tonya Fröhlich, Julia Hauptmann, Hanna Kühnel-Remy, Emma Charlotte Ludwig, Lena Tabea Mann, Luise Neumann, Lucina Nikles­, Anne Nowak, Marie Schneider, Celina Skowron, Sarah-Elisabeth Wenk, Maurice Effenberger, Laurin Fabisch, Paul König, Taylan Can Özer, Sören Johannes Vogel Foto: SN/Maćij Bulank

rjad. 10a: Veronique Finkeisen, Paula-Antonia Chěžkec, Valerie Helene Hrjehorjec, Elisa-Michaela Schäfer, Patricia Šnajderec, Franziska Seifert, Antonia ­Wjeselic, Helen Zeisler, Kai Steffen Drimel, Sandro Friese, Max Thomas Güttler, Hans Hettasch, Jeronym Sven Kral, Alex Mörlin, Jakub Róbl, Syman Róbl, ­Tadej Bogdan Dźisławk Foto: SN/Maćij Bulank

rjad 10b: Jil Bürger, Viktoria Hartmann, Franzi Heydan, Heidi Heydan, Chantal Hobke, Laura Jähne, Alina Kretzmann, Sophie Kupke, Jenny Kurink, Nico Fischeder, Clemens Gesellmann, Max Hantsch, Carl Henke, Robin Probst, Oliver Schubert, Christian Volkmann Foto: SN/Maćij Bulank

Serbska wyša šula Ralbicy

srjeda, 04. julija 2018 spisane wot:
Titus Žur, Marian Nowak, Józef Bělk, Pius Šołta, Křesćan Chěžka, Kilian Hrjehor, Silas Brězan, Krystof Mikławšk, Rebekka Lipičec, Christiana Wokec, Laura Knopec, Rafaela Domaškec, Helena Hrjehorjec, Christina Šołćic, Clara Vacekec, Greta Čórlichec Foto: Tomaš Šołta

Hana Bjedrichec, Claudia Bjeńšec, Joana Korjeńkec, Adrienne Matkec, Diana Narćikec, Sabina Nowakec, Helena Krawcec, Vanessa Šustrec, Johan­na Weclichec, Rejzka Cyžec, Felix Buk, Florian Henčl, Gregor Herrmann, Dominik Jurk, Justin Ladewig, Jerome Lehmann, Jonas ­Lehmann, Tristan Mjechela, Janek Mikławšk, Michał Rječka, Izaak Zelnak, Jan Wjeńka, Jurij Čornak, Měrko Čornak Foto: Feliks Haza

rjad. 10a: Fabio Gangloff, Marc Heinze,Christian Radtke, Richard Roßberg, Moritz Rottnick, Emilio Schröder, Leon Schur, Jeremy Stuckas, Nico Tschernik, Juliane Hahn, Lena Annegrit Hambitzer, Johanna Klauke, Jule Nalani Miguez, Luisa Petrick, Selina Schubert, Maria Thomas, Lucy-Ann Vetter, Alina Wehner, Lea-Estelle Weszkalnys

rjad. 10b: Quentin Bertko, Janek Jansen, Florian Pietschmann, Leonard Zeisig, Andreas Zuchold, Thea-Marleen Bartell, Josefine Delius, Jessica Drews, Paula Anna-Lena ­Gärtner, Jody Holtzheuer, Stefanie Komšo, Michelle Mehl, Rebecca Rathner, Leonie Wendel, Rani Zuchold Foto: René Tröger

Wyša šula „Korla Awgust Kocor“ Kulow

srjeda, 04. julija 2018 spisane wot:

rjad. 9b: Kimberley Hermkes, Leanne Hubert, Justin Alexander Domaschk, Niclas Neumann, Danny Peters, Ben Pucher

rjad. 10a: Angelique Barchmann, Jennifer Sophie Edinger, Selina Hoppe, Zoe Marie Koark, Alexandra Kotow, Sophie Lehmann, Vicky Püschel, Bernadette Räde, Franziska Wrobel, Julian Bulang, Jamy-Daniel Hartwig, Anthony Herfurth, Eric Herzger, Robert Lange, Max Michauk, Jonas Prims, Justin Seidel, Colin Wierick, Marcel Zschischang

rjad. 10b: Laura Ferner, Sarah Ferner, Pauline Haupt, Jonee Lukas, Jenny Müller, Viktoria Reich, Lillyan Reinecke, Sonique-Pia Stache, Virginie-Lia Stache, Shenja Wolfram, Paul Börner, Lukas Hantschke, Maximilian Kappler, Moritz Kockert, Max Köhler, Tim Metzner, Tom Mickan, Felix Schramm, Lukas Wegner, Max Werner Foto: Martina Arlt

Tójšto wo nowinarstwje zhonili

srjeda, 27. junija 2018 spisane wot:
Skupinje 6. lětnika Radworskeje wyšeje šule stej dźensa Ludowe nakładnistwo Domo­wina wopytałoj. W redakciji Serbskich Nowin rozłoži šulerjam šefredaktor Janek­ Wowčer, kak serbski wječornik nastawa, a informowaše jich wo stawiznach jenič­keho serbskeho dźenika kaž tež wo wšědnym dźěle nowinarjow. Radworčenjo pobychu tohorunja w Smolerjec kniharni, hdźež zhonichu wo nastaću knihow a wo tym­, kotre publikacije LND wudawa a předawa. Wopytowarjo wuwjedźenja sobu­dźěłaćerjow nakładnistwa kedźbnje sćěhowachu, wšako mějachu wjacore nadawki spjelnić a na te abo tamne prašenje na temu Serbske Nowiny a serbske knihi wotmołwić. Foto: SN/Maćij Bulank

nawěšk

SERBSKE NOWINY podpěruja:

Novi Sad – kulturna stolica Europy

nowostki LND